Katarská Al Wabra hlásí už 16 mláďat arů škraboškových za letošní rok. Oproti loňsku dvojnásobek

Al WabraUVNITŘ VIDEO – Mimořádný úspěch v odchovu arů škraboškových, v přírodě již vyhynulých jihoamerických papoušků, oznámila katarská záchranná stanice Al Wabra. Od začátku letošního roku zaznamenala 16 nových přírůstků, což je víc než dvojnásobek mláďat odchovaných za celý loňský rok. „Je to úžasný výsledek reprodukčního programu, který vyplynul ze spolupráce s klinikou, která se věnuje reprodukci papoušků,“ popsali zástupci Al Wabry na svém oficiálním profilu na Facebooku. „Společně jsme pracovali neúnavně několik posledních sezón, až jsme se dostali do bodu, kdy je vidět kvantitativní zlepšení,“ dodali. Velký počet odchovaných mláďat je výsledkem umělé inseminace, kterou vedle Al Wabry začala využívat i berlínská chovná stanice ACTP.

Po započtení všech dosavadních letošních mláďat arů škraboškových odchovaných v Al Wabře by mělo být na celém světě chováno na 110 těchto papoušků. Brazilská vláda, která si činí nárok na vlastnictví všech těchto ptáků, připravila ve spolupráci s Al Wabrou a německým sdružením ACTP reintrodukční program, který by měl vrátit ary škraboškové do volné přírody. K prvnímu vypouštění mladých ptáků by mělo dojít ve chvíli, kdy celosvětová populace v zajetí dosáhne alespoň 150 jedinců, nejdříve však v roce 2021. Vypouštěni mají být ptáci, kteří budou odchováni přímo v Brazílii. Několik párů arů škraboškových, vesměs získaných z Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, nyní chová brazilská stanice Nest v Sao Paulu. Koncem loňského roku oznámila první odchov mláděte po 14 letech.

Al Wabra má už téměř 100 arů škraboškových

Loro Parque, který v minulosti vlastnil větší počet arů škraboškových a pravidelně je odchovával, nyní nemá ani jednoho papouška tohoto druhu. Po konfliktu s brazilskou vládou byli všichni ptáci vráceni do Brazílie a v Loro Parque zbyla jediná samice, která byla odchována koncem 80. let minulého století přímo v Loro Parque. Ta však uhynula a tak v Loro Parque, který měl aru škraboškového ve svém logu, tak už žádný papoušek tohoto druhu není k vidění. Naopak nejvíc jich chová katarská Al Wabra, která se i s letošními mláďaty může pyšnit téměř stovkou arů škraboškových. Ještě před třemi lety přitom na celém světě bylo v zajetí jen 80 těchto ptáků. Poslední jedinec, který žil ve volné přírodě, zmizel v roce 2000.

K TÉMATU: Berlínská stanice ACPT ohlásila čtvrté letošní mládě ary škraboškového. Dala mu jméno Marcus

Osud arů škraboškových inspiroval hollywoodské studio Blue Sky Studios k natočení animovaného filmu Rio, který se v loňském roce dočkal pokračování. Příběh vychází ze skutečné události, kdy se v roce 2002 v jedné soukromé veterinární ordinaci v americkém Coloradu objevil majitel s ochočeným arou škraboškovým. Do té doby nikdo nepředpokládal, že by tyto ptáky, kteří byli již dva roky prohlášeni za vyhubené, choval i někdo jiný než filipínská ptačí farma Bird International Incorporated, odkud je poté získala katarská Al Wabra, několik zoologických zahrad v Brazílii a soukromí chovatelé ve Švýcarsku. Ochočený sameček jménem Presley pocházel z volné přírody, kde jej v roce 1970 odchytili pašeráci. V roce 2006 se dostal do brazilského záchovného programu a vědci se jej pokusili spárovat se samičkou, všechny jejich snůšky ale byly čisté. Presley uhynul v roce 2014 na zdravotní problémy ve věku více než 40 let.

Úvodní foto: Al Wabra Wildlife Preservation

Předchozí článek

Horko jako velké riziko pro papoušky: Jak jim pomoci při přehřátí?

Dálší článek

Americká dobrovolnice léčí invazní papoušky a vypouští je zpět do přírody. Navzdory úřadům

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější