Horko jako velké riziko pro papoušky: Jak jim pomoci při přehřátí?

Přehřátý kakadu bílýUVNITŘ VIDEO – Vlna veder, která sužuje už několik dní Českou republiku, netrápí pouze lidi. V ohrožení jsou i papoušci, a to jak ti chovní ve voliérách, tak domácí mazlíčci. Především ochočeným papouškům hrozí kvůli zanedbání péče či opomenutí majitelů přehřátí a v extrémních případech dokonce úhyn. Jak se tedy zachovat v případě, že papoušek jeví příznaky přehřátí a hrozí mu kolaps? Předně je třeba říci, jak takový stav poznat. Papoušci, stejně jako drtivá většina ptáků, nemají příliš mnoho lysých ploch na těle, které by jim umožňovaly uvolňovat nadměrné teplo. Pokud je jim horko, výrazně jim zteptlají nožky a okolí zobáku. U druhů, které mají různě olysalé části hlavy, i tyto partie. Jednoznačným příznakem je ale těžké dýchání s otevřeným zobákem.

Jak poznat, že nastal problém

Přehřátý papoušek sedí na bidle, nebo v horším případě na zemi, má poloroztažená křídla, otevřený zobák a „kmitá“ jazykem. Pokud sedí na bidle, je patrné i „pumpování“ ocasu v rytmu dýchání. Pták přivírá oči a celkově nevypadá zdravě. I naprostý laik pozná, že něco není v pořádku. K takovým stavům může u papoušků dojít v nevětraných místnostech, kde teplota stoupá vysoko nad 25 stupňů a nemají přístup k vodě, kterou by se zchladili, ale také na přímém slunci bez možnosti úkrytu ve stínu. Naprosto nevhodným prostředím pro papoušky jsou v těchto dnech automobily: jakákoli přeprava ptáků v přenoskách, zvláště pak v situaci, kdy si majitel musí cestou něco zařídit a papouška nechá uzavřeného v autě na přímém slunci, je přímo smrtící! Z auta se v tu chvílí stává rozžhavená pec, ve které papoušek vydrží naživu jen několik málo minut.

K TÉMATU: Hasičům se podařilo oživit přehřátého kakadua, co byl omylem zamknutý v autě

Zachránit takto přehřátého ptáka se velmi těžké. Předloni se to podařilo jednotce hasičů v americkém městečku Surprise v Arizoně. Majitelka ochočeného kakadua moluckého si před vlastním domem zabouchla klíčky v automobilu, v němž měla v přepravní kleci papouška. Dlouhé minuty se k němu nemohla dostat a když kakadu začal jevit známky přehřátí, zavolala hasiče. Ti rozbili okénko auta a papouškovi, který ležel na břiše a nezvykle hluboce dýchal, poskytli první pomoc prostřednictvím dýchací masky s kyslíkem. Pod obě křídla mu dali led a chladili ho vodou z rozprašovače. Později, když na místo dorazil specializovaný veterinář, pochválil hasiče, že postupovali přesně tak, jak bylo třeba. Po čtvrt hodině se papouška podařilo postavit a začal normálně dýchat.

První pomoc při přehřátí

V případě, že se váš papoušek přehřeje, platí pravidla první pomoci stejná jako při úžehu či úpalu: je potřeba ho neprodleně dostat do stínu a ochlazovat jemným rozprašovačem na vodu v kombinaci s proudícím vzduchem (z ventiláru, apod.). Nejteplejší místo mají ptáci pod křídly, takže je potřeba je opatrně roztáhnout a ochladit partie pod nimi. S papouškem manipulujte ohleduplně, pomalu a v klidu. Jakýkoli další stres mu může ještě více ublížit. Poskytněte mu také čerstvou vodu k pití, jakmile začne jevit známky zlepšení stavu (udrží se sám na nohou, zjemňuje se jeho dýchání). Pokud po všech pokusech přetrvává hluboké dýchání s otevřeným zobákem, přivolejte veterináře. Papouška v takovém stavu nepřevážejte, domluvte návštěvu specialisty přímo u vás doma.

ČTĚTE TAKÉ: Vedro nedělá dobře ani papouškům. Jak jim můžete ulevit?

Někdy ovšem přijde pomoc pozdě a papoušek, byť ho majitel zastihne ještě při životě, na následky přehřátí uhyne. Je to ten nejhorší trest za liknavý přístup chovatele, jaký může nastat. Papoušci by vždy měli mít možnost schovat se před přímým sluncem ve stínu, neustále musí mít volný přístup k čerstvé vodě k pití a v místnosti, kde jsou chovaní, je třeba pravidelně větrat. Lidé, kteří v těchto dnes vyvěšují klece s ochočenými andulkami za okno, aby jim udělali „dobře“, by se měli uvědomit, jak by bylo jim samotným, kdyby je někdo vystrčil v kleci, z níž nemohou utéct, na přímé sluneční světlo, navíc v místě, kde se žár odráží i od stěn domu a sálá na papoušky ze všech stran. Takové jednání je neomluvitelné!

Úvodní foto: Cutehomepets.com

Předchozí článek

Statistika papoušků CITES I v Česku za první pololetí 2015: opět nejvíc přibývalo aratingů žlutých

Dálší článek

Katarská Al Wabra hlásí už 16 mláďat arů škraboškových za letošní rok. Oproti loňsku dvojnásobek

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější