Vedro nedělá dobře ani papouškům. Jak jim můžete ulevit?

UVNITŘ VIDEO – Prudké střídání teplot a velká vedra, která letos sužují Česko, nejsou příjemná ani papouškům. Ačkoli by se mohlo zdát, že exotičtí ptáci původem z tropů by měli být na vysoké teploty dokonale připraveni, majitelé papoušků by si měli uvědomit, že jde o ptáky odchované v zajetí, kteří si navykli na středoevropské klima. Velká vedra jim tedy dělají podobné potíže jako lidem a rozhodně uvítají jakoukoli snahu o zpříjemnění těchto nepříjemně teplých dní. Jak by jim člověk mohl pomoci? Pojďme si shrnout několik základních možností.


Stín a stabilní teplota

Vedro dělá větší problémy ptákům, kteří jsou chováni ve venkovních voliérách, nebo je majitel stěhuje i s klecí přes den ven. V obou případech je třeba mít na mysli, že ptáci potřebují mít část voliéry nebo klece ve stínu, aby si mohli vybrat, zda se budou slunit nebo se před slunečními paprsky schovají. Venkovní voliéry by měly mít část horní stěny zastřešenou, minimálně rákosovou rohoží a v ideálním případě by papoušci měli mít možnost zalétnout do zastřešeného zázemí (pokud ho voliéry mají). Pokud jde o ptáky chované v kleci, kterou majitel přes den umisťuje ven, v těchto vedrech by bylo dobré omezit pobyt papoušků mimo dům nebo byt na brzké dopolední a podvečerní hodiny.

Když už klec umisťujete ven, pamatujte na to, že horko nezpůsobuje jen přímý sluneční svit. Záleží také na jejím umístění. Pokud je klec na balkóně nebo za oknem a okolo ní pouze rozžhavená fasáda a dlažba, z nichž sálá teplo, papouškům to rozhodně nedělá dobře. Na takovém místě může pták z vedra zkolabovat. Ochočení papoušci by v největších vedrech měli zůstávat doma. Pokoj, v němž mají klec, by měl být brzy ráno čerstvě vyvětrán a ještě před začátkem dopoledních veder uzavřen, aby do něj ani ventilačkou nepronikal horký vzduch. Tak se dá během dne udržet v místnosti i o 10 stupňů nižší teplota než venku. Rozhodně není dobré s papouškem chodit ven, třeba na kšírách, delší dobu na přímém slunci. Riskujete tím úpal.

Voda, rosení a koupání

Během horkých dní více než kdy jindy potřebují papoušci dostatečný přísun čerstvé vody, a to jak na pití, tak na rosení a koupání. Menší druhy uvítají koupátko, větší sprchu ve voliéře, nebo přímo v bytě v koupelně, případně rosení rozprašovačem na květiny. Rosení a koupání je pro papoušky důležité po celý rok, pomáhá jim udržovat kvalitu peří a celkově prospívá jejich kondici. V těchto parných dnech je ale více než důležité a rosení či koupání by mělo být každodenním rituálem. Jakmile si na něj papoušek navykne, bude se na každé další sprchování těšit a jakmile zaregistruje jeho přípravy, začne se čepýřit a roztahovat křídla.

Menší druhy ochočených papoušků se rády koupou i v kuchyňském dřezu nebo umyvadle v koupelně. Stačí pustit vodu a natáhnout k jejímu proudu ruku, papoušek k ní sejde a za chvíli se osmělí natolik, že si pod pramen přímo vleze.  V žádném případě ho ale do koupání nenuťte násilím, tím byste mu koupání zošklivili a napříště by se ho bál! Rosení a koupání také není vhodné pro čerstvě opeřená mláďata, která by se rozhodně neměla promáčet. Hrozilo by jim nachlazení a v horším případě i úhyn. Ale i u dospělých ptáků je třeba mít na paměti, že koupání rozhodně není vhodné večer před spánkem, papoušci by neměli jít spát mokří nebo vlhcí.

Čerstvé ovoce a tekutiny

Stejně jako lidé ve vedru neradi jedí těžká jídla, i papoušci při takových příležitostech dávají přednost spíše ovoci nebo zelenině. Letní pařáky ale skýtají nebezpečí v podobě rychle se kazících potravin, mezi něž patří právě ovoce. Ve vekovních voliérách by se proto zbytky ovoce podaného v ranní dávce krmiva měly odstraňovat už během brzkého odpoledne, u ochočených papoušků chovaných v bytě nejpozději večer tak, aby nezkonzumované kousky nezůstaly v krmné misce přes noc. Ovoce se ve vedru velmi rychle kazí a papoušek by mohl dostat průjem, v horším případě by mohly nastat další zdravotní komplikace, a vyjíždět v parném dni k veterináři není nic příjemného jak pro majitele, tak pro nemocného ptáka.

U čerstvého ovoce a zeleniny je třeba také myslet na to, že pokud je podáváte z lednice, je třeba je nejprve nechat ohřát na pokojovou teplotu – buď tak, že si dané ovoce a zeleninu vyndáte z lednice večer před ranním krmením, nebo je ráno ponoříte na chvíli do teplé lázně. Ledové kousky ovoce nejsou pro papoušky vhodné nikdy, ale v parných dnech dvojnásob. Pamatovat je třeba také na častější vyměňování vody k pití, u venkovních voliér dvakrát denně, u papoušků chovaných v domácnosti alespoň jednou za 24 hodin. Voda, do které si papoušci rádi máčí krmivo, se velice rychle znečistí a je semeništěm nebezpečných bakterií.

První pomoc přehřátému papouškovi

Co dělat, když jste se nevyvarovali výše zmíněných komplikací a váš papoušek dostal úžeh nebo byl delší dobu v prostoru, kde se přehřál? První pomoc spočívá v postupném ochlazování těla. Nemělo by jít ale o šok – nejprve jej lehce roste vlažnou vodou na zádech, pod křídly a na horní části hlavy (pozor, papouškům je nepříjemné, když se jim dostanou kapky vody do ozobí, takže se téhle části hlavy vyhýbejte). Při silném přehřátí je možné použít i kousky ledu, které v pravidelném intervalu přikládejte pod křídlo přímo k tělu. Papoušek by měl také dostat napít, a pokud není schopen pít sám, pokuste se mu vodu nabídnout lžičkou. V žádném případě ho ale k pití nenuťte.

K TÉMATU: Hasičům se podařilo oživit přehřátého kakadua, co byl omylem zamknutý v autě

Přehrátého papouška poznáte podle netypického chování: sedí přikrčen na bidle, nebo na něm přímo leží, má pootevřená křídla a dýchá s otevřeným zobákem. Nádech a výdech jsou patrné z pohybu hrudníku, pták má přivřené oči a v nejhorším stadiu upadá do mdlob. Pamatujte na to, že papoušci se přehřejí rychleji než lidé, protože teplota jejich těla je za normálních okolností vyšší, obvykle okolo 40 stupňů. Lidé by je proto rozhodně neměli nechávat v místech, kde je nedýchatelno a nepříjemné teplo. Vůbec největším rizikem jsou pak automobily bez klimatizace.

Úvodní foto: https://go.funpic.hu


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..