Ptačí chřipka je už na okraji Prahy, měla ji uhynulá labuť v Květnici u Úval

UVNITŘ MAPA – Druhý případ uhynulé labutě s prokázanou ptačí chřipkou typu H5N8 v tomto týdnu oznámila Státní veterinární správa (SVS) ve Středočeském kraji. Po pondělní informaci o infikované labuti na Labi v Nymburku dnes SVS zveřejnila údaj o nálezu uhynulé labuti v Květnici u Úval, na samé hranici Prahy. Celkem jde o osmý letošní případ prokázané nákazy ptačí chřipky typu H5N8 u divokých ptáků na území České republiky. Kromě Středočeského kraje uhynuli vodní ptáci na ptačí chřipku také v Jihočeském a Libereckém kraji. Oproti tomu nakažených chovů drůbeže je od Nového roku pouze šest a až na jednu výjimku jde výhradně o malochovy s maximálně desítkami ptáků. V porovnání s jinými evropskými zeměmi je na tom tedy Česká republika poměrně dobře.

Poněkud znepokojivá je ale informace o prvním prokázaném přenosu tohoto typu ptačí chřipky na člověka, ke kterému mělo dojít na drůbeží farmě v jižním Rusku. Případ ohlásil ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor s tím, že k nákaze došlo již loni v prosinci a u všech sedmi nakažených měla nemoc mírný průběh. V době zveřejnění informace již byli všichni uzdravení. Sibiřská laboratoř Vektor v této souvislosti uvedla, že zahájila práce na vývoji testů pro zjišťování viru H5N8 u člověka a také na vakcíně. Přenos tohoto typu ptačí chřipky z člověka na člověka se nepotvrdil, ale podle ruských úřadů nelze vyloučit. Tamní epidemiologové situaci podrobně sledují a informovali také Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Česko zatím objev Ruska neuznává

Česká republika zatím informaci o nákaze člověka stejným typem ptačí chřipky, který se objevuje v tuzemsku u divokých ptáků i chované drůbeže, nekomentuje. Sdělení ruské strany nepovažuje za oficiální a například SVS na svých internetových stránkách nadále uvádí, že u ptačí chřipky typu H5N8 dosud nebyl prokázán přenos na člověka. Ministerstvo zemědělství nicméně vydalo oficiální tiskovou zprávu, v níž ujišťuje spotřebitele, že konzumace drůbežího masa a vajec v České republice není rizikové. „U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem, od chovu, přes jatka až na pulty obchodů. Doporučil bych tedy všem spotřebitelům, aby dávali přednost tuzemským produktům,“ uvedl ministr Miroslav Toman.

„Ve všech letošních potvrzených případech ptačí chřipky v ČR šlo o subtyp H5N8. Jeho přenos na člověka nebyl dosud nikdy oficiálně potvrzen. Všechny doposud známé případy přenosu ptačí chřipky ze zvířat na člověka souvisejí s přímým kontaktem člověka s nakaženými zvířaty,“ dodalo ministerstvo zemědělství. To je i citovaný případ z Ruska, kde se měli nakazit ošetřovatelé drůbeže, kteří přicházeli do přímého styku s nakaženými ptáky. V České republice nadále platí celoplošný zákaz trhů a burz, na kterých by se prodávali živí ptáci. Komerční chovy mají navíc zajistit přesun všech ptáků do uzavřených prostor, soukromým malochovatelům SVS doporučuje krmit a napájet drůbež v uzavřených prostorách nebo alespoň pod stříškou, zamezit kontaktu s divokými ptáky a nejlépe zasíťovat venkovní výběhy pro drůbež.

Typ ptačí chřipky, která se objevuje v Česku, se poprvé přenesl na člověka. Objev ohlásilo Rusko

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Yerpo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!