Typ ptačí chřipky, která se objevuje v Česku, se poprvé přenesl na člověka. Objev ohlásilo Rusko

Ptačí chřipku typu H5N8, která v letošním roce trápí české chovy drůbeže a potvrdila se i u uhynulých divokých ptáků ve dvou krajích Česka, už nelze považovat za tak „bezpečnou“ pro člověka. Rusko totiž ohlásilo první případ jejího přenosu na lidi. Nakazit se mělo sedm pracovníků drůbeží farmy na jihu Ruska, a to již v prosinci loňského roku. Nemoc u všech nakažených probíhala mírně a bez komplikací, informoval ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor. Podle jeho šéfky Anny Popovové se neprokázalo, že by se nemoc dále přenášela z člověka na člověka, i když to nelze do budoucna zcela vyloučit. Dosud byla ptačí chřipka typu H5N8 považována za nepřenosnou na člověka.

V České republice se letos tímto kmenem ptačí chřipky nakazila drůbež v šesti chovech, které se nacházely v Jihočeském, Středočeském, Plzeňském, Pardubickém kraji a na Vysočině. V šesti případech se ptačí chřipka typu H5N8 potvrdila u uhynulých divokých ptáků, konkrétně kachen a labutí. Z celoevropského hlediska letos s ptačí chřipkou nejvíce bojuje Francie. Zejména na jihu země se potvrdilo již přes 400 ohnisek nákazy. Loni se s nákazou hodně potýkalo Maďarsko, které zaznamenalo okolo 700 ohnisek ve velkých komerčních farmách kachen na jihu země. Žádná evropská země ale dosud nehlásila zdravotní problémy u personálu nakažených chovů. Velkou obavu naopak vzbuzovala ptačí chřipka typu H5N1, u níž se přenos na člověka potvrdil opakovaně a průběh nemoci byl těžký.

Ptačí chřipka v prvním komerčním chovu na Vysočině, a také u mrtvých labutí v Libereckém kraji

Rusko začala vyvíjet testy a vakcínu

Rusko o svém objevu informovalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). „Objev přenosu tohoto kmenu na člověka nám dává čas připravit se na možné mutace i přenos z člověka na člověka a tím nám dává možnost včas reagovat a vyvinout testovací systémy a vakcíny,“ uvedla Anna Popovová pro agenturu RIA Novosti. Laboratoř Vektor, která sídlí na ruské Sibiři, v sobotu uvedla, že zahájí vývoj testů přítomnosti H5N8 u člověka a začne pracovat i na vakcíně proti tomuto typu ptačí chřipky. „Rusko před několika dny ohlásilo zahájení prací na testech a vakcíně WHO,“ ujistila Anna Popovová v ruské státní televizi. „Jsme si absolutně jisti naším zjištěním,“ dodala s tím, že nakažení pracovníci nejmenované drůbeží farmy se již všichni uzdravili.

Největší obava nyní panuje z případné mutace ptačí chřipky typu H5N8, a to zejména poté, co by se případně začala šířit z člověka na člověka. Nelze vyloučit, že by poté způsobila stejné globální problémy jako aktuální pandemie koronaviru Covid-19. Potíže s různými typy ptačí chřipky přenosnými na člověka řešily v minulosti zejména státy jihovýchodní Asie. Ptáky nakažené chřipkou typu H5N8 veterinární správa zakazuje léčit a všichni jsou usmrceni. Týká se to vždy i veškeré drůbeže z potvrzeného ohniska nákazy. V České republice se takto loni muselo vybít 137 tisíc kusů drůbeže, v roce 2017 pak přes 90 tisíc. Pro porovnání: jenom ve Francii se do konce letošního ledna musely vybít dva miliony kusů drůbeže.

Ptačí chřipka je opět v Česku: potvrdili ji u uhynulých labutí na Písecku

Úvodní foto: OrgoNet.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!