Lesníci v Západní Austrálii žádají vládu, aby povolila zalesnit vytěžené oblasti a zachránila tak kakaduy bělouché

Není příliš obvyklé, aby lesníci usilovali o výsadbu nových stromů kvůli zachování ohrožených druhů ptáků. Přesně to se ale stalo v Západní Austrálii, kde Institut lesního hospodářství a správců lesů vyzval tamní vládu, aby povolila opětovnou výsadbu borovic v regionech Gnangara, Pinjar a Yanchep. Jde o lokality, kde lesy patří přímo státu a vyskytují se zde ohrožení kakaduové bělouší (krátkozobí). Podle předsedy západoaustralské divize institutu Brada Barra mají lesníci obavy z úplného vymizení kakaduů bělouchých poté, co budou z těchto oblastí vytěženy všechny borovice. „Ty poskytují cenný zdroj potravy a úkryt pro ptáky. Kakaduové se na nich od založení borovicových plantáží stali závislí,“ upozornil Barr.

Překvapivý požadavek lesníků uvítali ochránci přírody. Koordinátor projektu Birdlife Western Australia Black Cockatoo Adam Peck uvedl, že lesníci přesně to, co chce i jejich kampaň na ochranu ohrožených ptáků. Birdlife vyzývá západoaustralskou vládu, aby v následujících deseti letech zahájila rozsáhlý projekt obnovy 1 000 hektarů lesů ročně, aby tak kompenzovala úbytek stanovišť pro divoké ptáky v lesích podél jezera Gnangara, které se nachází ve stejnojmenném předměstí západoaustralské metropole Perthu. „Náš návrh je trochu odlišný od toho, co žádají lesníci. Chtěli jsme obnovu nativními druhy dřevin, nikoli borovicemi,“ uvedl Adam Peck pro zpravodajský server Perth Now. „Pokud by se však ukázalo, že opětovná výsadba borovic nebude mít vliv na vysoušení oblasti, bylo by to vlastně pro kakaduy lepší řešení,“ dodal.

Milovníci bělouchých kakaduů vybrali sedm tisíc dolarů na obnovu vykáceného borového háje

Spor se vede o podzemní vodu, borovice ji nesmí vyčerpat

Spokojeni by byli i lesníci, protože výhřevnost dřeva z jednoho hektaru monokulturního borovicového lesa se rovná zhruba výhřevnosti devíti hektarů smíšeného lesa na pobřeží jezera. „Tento fakt je jedinečnou příležitostí pro lesníky a skupiny ochránců přírody, jak spolupracovat na projektu, z něhož budou mít prospěch všichni,“ míní Adam Peck. Podle Brada Barra nemá smysl povolovat kácení borovic bez toho, aniž by bylo možné počítat s jejich opětovnou výsadbou. Západoaustralská vláda se v posledních 20 letech zaměřila na kácení pobřežních lesů, aby dešťová voda mohla naplnit podzemní zdroje okolo jezera Gnangara vhodné pro využití tamních obyvatel.

„Pokud budou borovice vysazeny řídce, množství vody, které tyto stromy spotřebují, se bude lišit od toho, které potřebuje okolní původní vegetace,“ ujišťuje Brad Barr. Mluvčí západoaustralské vlády uvedl, že kabinet chce zajistit zachování původních divokých borovicových lesů a podporuje opětovnou výsadbu původní vegetace. Ministerstvo pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody podle něj chce maximalizovat možnost přírodního doplňování zdrojů podzemní vody tak, aby tyto zdroje nadále pokrývaly 40 procent spotřeby pitné vody v Perthu a zároveň aby byly chráněny přírodní mokřady. Podle Barra by výsadba borovic na 10 000 hektarech zajistila vládě více než dva miliony uhlíkových odpustek a z těchto příjmů by bylo možné pokrýt náklady na toto zalesňování.

Umělé budky pro kakaduy krátkozobé na předměstí Perthu slaví úspěch, vylíhlo se v nich první mládě

Úvodní foto: WWF / Pixel Pilot a Keith Lightbody

Předchozí článek

Typ ptačí chřipky, která se objevuje v Česku, se poprvé přenesl na člověka. Objev ohlásilo Rusko

Dálší článek

Košické zoo se podařilo odchovat aru horského, mládě dokrmila ručně

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější