Ptačí chřipka v prvním komerčním chovu na Vysočině, a také u mrtvých labutí v Libereckém kraji

UVNITŘ MAPY – Česko má první letošní potvrzené ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Zároveň jde o první ohnisko v kraji Vysočina. Nachází se v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku, informovala dnes odpoledne Státní veterinární správa (SVS). „Chovatel nahlásil na krizovou linku SVS úhyn cca 60 kusů drůbeže (především slepic a hus) během 24 hodin. Celkový počet drůbeže v chovu byl 300 kusů, jedná se o smíšený chov slepic, krůt, hus a kachen. Vyšetření uhynulých kusů dnes potvrdilo v chovu ptačí chřipku subtypu H5,“ uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS. Po Jihočeském, Středočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji jde o pátý kraj, kde byla v letošním roce potvrzena nákaza ptačí chřipkou v chovu drůbeže.

„Jak se nákaza do chovu dostala, je předmětem aktuálního šetření. Zbývající kusy drůbeže v novém ohnisku budou utraceny a jejich těla neškodně zlikvidována,“ sdělil Vorlíček. „Tak jako v předchozích případech i okolo tohoto ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ dodal mluvčí SVS. Všechna dosavadní ohniska ptačí chřipky se nacházela v malochovech drůbeže s několika málo desítkami jedinců. Většina se nakazila kontaktem s divokými vodními ptáky, protože drůbež měla přístup k vodním tokům nebo rybníkům.

Chovatelé v Libereckém kraji mají být na pozoru

Již v úterý pak SVS informovala o potvrzených případech ptačí chřipky u pěti uhynulých labutí nalezených u jezera Velký Písečák v Příšovicích v Libereckém kraji. Šlo o šestý letošní případ nákazy u volně žijících ptáků v České republice a první mimo území Jihočeského kraje. Liberecký kraj však zatím neeviduje žádný nakažený chov drůbeže. „Vzhledem k tomu, že se ptačí chřipka potvrdila u volně žijícího ptactva, u labutí, nebudeme jako krajská veterinární správa vyhlašovat žádná výrazná omezení. K tomu bychom přistoupili v okamžiku, kdy by nákaza vypukla u chovatelů drůbeže,“ uvedl v rozhovoru pro Českolipský deník Roman Šebesta, ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj. Zároveň vyzval chovatele, aby se neobávali nahlásit neobvyklé úhyny drůbeže a okrasného vodního ptactva.

Právě liberecká krajská veterinární správa zasahovala v roce 2017 při nákaze ptačí chřipkou v liberecké zoologické zahradě. „Vir se šířil mezi hejnem pelikánů, které ale představovalo důležitý evropský genetický fond. Neutráceli jsme všechny kusy, ale testovali jsme krev jednotlivých pelikánů, zda jsou nakažení a infekční,“ uvedl Šebesta. Kvůli nákaze ptačí chřipkou byla začátkem letošního roku uzavřena také košická zoologická zahrada na východním Slovensku. Opatření proti ptačí chřipce tam sice již skončila, ale od 12. února je zahrada opět uzavřena kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace s koronavirem. Slovensko letos eviduje jedno ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže a čtyři prokázané případy u uhynulých divokých ptáků.

Úvodní foto: SVS / Google.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!