Australany překvapil mutační lori mnohobarvý v hejnu s přírodně zbarvenými ptáky

Neobvykle zbarvení papoušci tu a tam překvapí ornitology v různých částech světa. Strakatý lori mnohobarvý ohromil koncem ledna amatérskou ornitoložku z australského městečka Rothbury, které se nachází západně od Newcastlu v Novém Jižním Walesu. Zdržoval se v hejnu normálně zbarvených loriů mnohobarvých, kteří navštívili dvůr jejího domu. Žena nezvykle zbarveného papouška vyfotografovala a snímek zveřejnila ve skupině Australian Native Birds na sociální síti Facebook. Fotografii okamžitě sdílelo přes tisíc uživatelů. Papoušek měl na zádech a křídlech žlutá pírka a na modře zbarvené hlavě častá červená, bílá a žlutá pírka. Stejně zbarvení ptáci se občas vyskytnou i v zajetí, jde o mutaci straka.

Loriové mnohobarví patří mezi velmi časté australské papoušky. Ve své domovině si navykli žít v blízkosti lidí, kteří jim nabízí krmítka s nektarem a ovocem. Pozorovaný mutační papoušek není prvním netypicky zbarveným lorim pozorovaným mezi divokými ptáky svého druhu. Australští chovatelé dokonce některé mutační lorie odchytili a podařilo se jim je rozmnožit v zajetí. Kontakt s divokými lorii, který je mezi Australany velmi oblíbený, se ale ne vždy musí vyplatit. Loni na jaře se několik obyvatel regionu Blue Mountains nakazilo od těchto papoušků psitakózou. Loriové mnohobarví také v některých regionech Austrálie roznáší cirkovir (PBFD) a někde se dokonce šíří jako nepůvodní invazní druh (například na Tasmánii).

Unikátní pozorování bílé mutace vazy seychelského na ostrovu Praslin

Také loriové čelí „koronaviru“

V loňském roce pak tito papoušci v okolí Brisbane čelili neznámé nemoci, která jim způsobovala křeče nohou a dýchací potíže a vedla k úhynu řady ptáků. Odborníci nemoc přirovnávali ke koronaviru – šíří se také při osobním kontaktu a napadá plíce. Pro chorobu se vžil název syndrom paralýzy loriů či syndrom zaťatých pařátů. Podle profesora Darryla Jonese z Griffithovy Univerzity jsou loriové mnohobarví novou nemocí tolik postiženi, protože jde o velmi společenské ptáky. „Navzájem bojují o potravu jako blázni a když se vzájemně štípají a dýchají v bezprostřední blízkosti, šíří virus,“ řekl Jones deníku Daily Mail Australia. Nemoc se poprvé objevila před čtyřmi lety a loni už postihla stovky ptáků.

Daily Mail zveřejnil fotografii 24 uhynulých loriů, které svědci nalezli pod jediným stromem. „Je to velmi podobné koronaviru, jde o zcela novou nemoc, o které toho moc nevíme. Zdá se, že se šíří, když se ptáci shromažďují ve velkých počtech,“ říká Jones. „Začíná to u nohou, takže když se pokusí přistát na větvi, nedokáže se na ní udržet a prostě spadne na zem, kde do hodiny uhyne,“ uvedl Jones. Odborníci se podle něj obávali, že se paralizovaní loriové stanou terčem predátorů nebo mravenců, kteří je sežerou zaživa. Ve většině případů ale nemoc zabila ptáka dříve, než ho mohl kdokoli napadnout. Brisbane je podle profesora Jonese epicentrem této záhadné nemoci.

Vzácné pozorování žlutého amazoňana červenokrkého v Dominice

Úvodní foto: Australian Native Bird / Facebook.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!