Další expedice se snaží v Kolumbii objevit bájného pyruru z údolí Sinú. Naposledy byl spatřen v roce 1949

To, co se nepodařilo několika ornitologickým skupinám před nimi, chtějí zvládnout biologové pod vedením Huga Herrery Gomeze, prezidenta organizace Sociedad Ornitológica de Córdoba. Vydali se do kolumbijských hor v okolí údolí Sinú, aby zde pátrali po vzácném pyrurovi kolumbijském: papouškovi, jenž byl naposledy v přírodě spatřen v roce 1949 a do roku 2014 byl taxonomicky řazen jako poddruh pyrury modročelého. Vědci věří, že by malá populace mohla přežívat na územích, která dlouhá léta ovládala vzbouřenecká armáda FARC a bylo těžké se do nic dostat. Ostatně, podobným způsobem se dříve podařilo objevit zbytkové populace papouška žlutouchého a amazónka Fuertesova a díky přísné ochraně a vyvěšování umělých hnízdních budek se jejich počty rapidně zvýšily.

Po podpisu příměří mezi kolumbijskou vládou a jednotkami FARC, k němuž došlo v roce 2016, svitla naděje na lepší prozkoumání vhodných lokalit. Někteří farmáři žijící v lokalitách vhodných pro pyruru kolumbijského v posledních letech popisovali, že spatřili podobného ptáka, ale doposud neexistují žádné spolehlivé důkazy, že druh skutečně přežil. Hledání bájného papouška komplikuje i fakt, že neexistuje žádná jeho fotografie a pouze několik muzeí v Kolumbii vlastní vypreparované exempláře. „Jde o druh, který je jedinečný pro tuto zemi i pro celý svět. Proto je potřeba něco udělat pro jeho ochranu, pokud tedy stále ještě přežívá,“ říká Hugo Herrera Gomez, který vede expedici složenou ze 14 biologů a místních obyvatel včetně těch, kteří pyruru kolumbijského údajně spatřili na vlastní oči.

Vědci hledají 25 „ztracených“ druhů zvířat. Je mezi nimi i papoušek pyrura kolumbijský

Pokud nevyhynul, bude i tak jeho populace malá

Tým plánuje, že prozkoumá relativně zachovalý kus pralesa okolo údolí Alto Sanú, kde bylo v roce 1949 nahlášeno poslední potvrzené pozorování pyrury kolumbijského. Do stejných míst se v letech 2004 a 2005 vypravily expedice nadace Fundacion ProAves, ovšem neúspěšně. Kopcovité partie ve výškách nad 400 metrů však dosud nebyly nikdy ornitologicky prozkoumané. Vědci plánují, že se rozdělí do malých skupin a budou procházet přesně stanovenými úseky, kde budou zaznamenávat všechny pozorované a zaslechnuté druhy ptáků. Hugo Herrera Gomez je podle webu organizace Global Wildlife Conservation optimistický a argumentuje případy papouška žlutouchého, který byl znovuobjeven v roce 1999, a amazónka Fuertesova, u něhož se to podařilo po více než 100 letech v roce 2002.

Gomez se ale obává, že pokud pyrura kolumbijský skutečně nevyhynul, jeho populace bude pravděpodobně velmi malá, což ztěžuje jeho hledání. „Bez ohledu na to, co najdeme, to bude bezpochyby krok vpřed pro vědu. Protože tato oblast dosud nebyla nikdy dobře prostudovaná, takže i kdybychom na pyrury kolumbijské nenarazili, získáme spoustu dalších nových informací, s nimiž se vrátíme zpět,“ říká Herrera Gomez s tím, že „cokoli nového“ podle něj bude zajímavé. Pyrura kolumbijský se historicky vyskytoval pouze na malém území údolí Sinú v severní Kolumbii. Od něj je odvozen jeho anglický název Sinú Parakeet. Velká část území, na kterém se vyskytoval, byla zničena odlesňováním. Dvě ze čtyř někdejších hnízdních lokalit – Nazaretu a Jaraquielu – z tohoto důvodu již zanikly.

Zachránce papoušků žlutouchých a amazónků Fuertesových byl zavražděn v Kolumbii

Úvodní foto: Globalwildlife.org / Hugo Herrera Gomez

1 komentář

  1. Milan napsal:

    Tedy jde o pyruru andského? Pyrrhura subandina?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..