Vědci hledají 25 „ztracených“ druhů zvířat. Je mezi nimi i papoušek pyrura kolumbijský

UVNITŘ SEZNAM – Velkou pátrací akci po 25 druzích zvířat a rostlin, které již léta nikdo nespatřil a není tak jasné, zda již nejsou vyhubeny, vyhlásili vědci ze společnosti Global Wildlife Conservation. Organizace, která sídlí v americkém Texasu, vytvořila za pomoci desítek odborníků z Mezinárodní unie na ochranu přírody seznam druhů, o jejichž existenci ve volné přírodě se již více než deset let pochybuje a zároveň měly určitý kulturní význam. Dopředu byly vyřazeny druhy, které již byly prohlášeny za vyhynulé, jako například tasmánský tygr nebo papoušek karolinský.
Tajemný papoušek z kolumbijského údolí Sanú

Na seznam se tak dostal druh netopýra, včely, mořské želvy, korálu, mořského koníka, ale také jeden papoušek. Konkrétně jde o pyruru kolumbijského (Pyrrhura subandina). Mezinárodní organizace BirdLife International o něm ve své databázi píše, že od roku 1949 neexistují žádné potvrzené záznamy o jeho pozorování navzdory rozsáhlým pátracím akcím. „Pokud existuje nějaká zbytková populace, pravděpodobně bude velmi malá a bude ubývat. Proto je tento druh klasifikován jako kriticky ohrožený a pravděpodobně vyhynulý,“ uvádí BirdLife International, která odhaduje četnost divoké populace na 1 až 49 jedinců.

K TÉMATU: V Brazílii objevili třetí izolovanou populaci kriticky ohroženého pyrury šedoprsého

Pyrura kolumbijský se historicky vyskytoval pouze na malém území údolí Sinú v severní Kolumbii. Od něj je odvozen jeho anglický název Sinú Parakeet. Velká část území, na kterém se vyskytoval, byla zničena odlesňováním. Dvě ze čtyř někdejších hnízdních lokalit – Nazaretu a Jaraquielu – z tohoto důvodu již zanikly. Na zbývajících dvou (Quimarí a Murucucú) se i přes opakované pokusy nepodařilo narazit ani na jednoho pyruru kolumbijského. Jenom v letech 2004 až 2008 bylo prohledáno deset potenciálních lokalit, ovšem bez úspěchu. Přesto je část jeho přirozeného biotopu v národním parku Paramillo přísně chráněna.

Vymizelé druhy, které se budou snažit objevit vědci z Texasu (Foto: www.lostspecies.org)

Samostatným druhem je teprve od roku 2014

Do roku 2014 byl pyrura kolumbijský považován za poddruh pyrury modročelého (Pyrrhura picta), který se však vyskytuje ve Venezuele, Guyaně, Francouzské Guyaně a severní Brazílii, nikoli v Kolumbii. Teprve Joseph del Hoyo jej taxonomicky vyčlenil do samostatného druhu, což by mohlo vést k intenzivnějším snahám o objevení jeho zbytkové populace v údolí Sanú. Ty chce přiživit i organizace Global Wildlife Conservation, když pyruru kolumbijského doplnila na svůj seznam nejzajímavějších „ztracených“ druhů. „Nejdůležitější je, aby náš projekt poskytl záblesk naděje, že je tu šance na jejich znovuobjevení,“ říká vedoucí projektu Robin Moore.

ČTĚTE TAKÉ: Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

„Procházíme krizí vymírání druhů a myslím, že lidé potřebují mít pocit, že existuje alespoň nějaká naděje,“ dodal Moore. „Naděje je silnějším motivátorem než zoufalství.“ Vědci nejprve sestavili seznam 1 200 nominovaných druhů, z něhož nakonec vzešlo finálních 25 druhů. Organizace schválně nevolila ta zvířata, po nichž už léta intenzivně pátrají různé expedice. Nyní vypsala veřejnou sbírku na 500 tisíc dolarů, které by měly pokrýt náklady spojené s výpravami za ztracenými druhy. Jako první se vydají hledat kachnu růžovohlavou, a to do rozsáhlých bažin Barmy. Posledního ptáka tohoto druhu spatřili lidé před 68 lety. Podrobné informace o projektu naleznete na jeho webu www.lostspecies.org.

Úvodní foto: Lalenguacaribe.co
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..