Unikátní výstava o papoušcích ara od 23. května v berlínském Muzeu přírodní historie

Pokud budete mít během letošních prázdnin cestu do Berlína, určitě nezapomeňte navštívit tamní Muzeum přírodní historie. Od příštího úterý 23. května zde bude k vidění unikátní výstava věnovaná ohroženým papouškům rodu Ara. Muzeum ji připravilo ve spolupráci s německým Sdružením pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), které se jako jediné na starém kontinentu může pochlubit legálním chovem v přírodě vyhubených arů škraboškových. „Jihoameričtí papoušci jsou ve volné přírodě ohroženi úbytkem přirozeného biotopu a nelegálním odchytem,“ upozorňuje Muzeum přírodní historie.
Neznámé detaily pestrobarevných arů

„Ukážeme vám příklad jedné z hlavních výzev naší doby: zachování biologické rozmanitosti a ochrany přírodních zdrojů, boje proti pytlákům a odpovědných projektů v současném globalizovaném světě,“ napsalo muzeum v pozvánce na výstavu, kterou zveřejnilo na své oficiální stránce na Facebooku. Zároveň zveřejnilo několik ukázek fotografií, které budou na výstavě ke zhlédnutí. Jde o detaily peří různých druhů arů. Snímky nezachycují celé ptáky, ale jen vybrané části těla, jako je ocas, záda, zátylek, apod. „Nechceme toho příliš mnoho prozrazovat, tak přijměte alespoň malou ukázku,“ píše muzeum.

K TÉMATU: První odchov ary kobaltového v Německu: ACTP slaví úspěch 18 měsíců po získání chovného páru

K propagaci výstavy si muzeum již dříve zvolilo vzácného aru kobaltového, kterého od předloňského roku chová rovněž ACTP a letos se ho tomuto sdružení podařilo poprvé rozmnožit. „I když současná populace čítá více než tisíc jedinců, nesporným faktem je, že arové kobaltoví jsou v ohrožení,“ líčí muzeum. Druh je totiž vázaný na poměrně malé území o rozloze osmi akrů na severu brazilského státu Bahia, což podle organizátorů výstavy odpovídá rozloze dvou berlínských letišť Tempelhofer. Protože arové kobaltoví hnízdí v pískovcových stěnách, bývají jejich hnízda snadným terčem pytláků, kteří z nich vybírají vejce nebo mláďata.

Ukázka jedné z fotografií, které budou vystaveny v berlínském Muzeu přírodní historie (Foto: Museum für Naturkunde Berlin)

Detailní snímky odhalují krásu pestrobarevného peří papoušků ara (Foto: Museum für Naturkunde Berlin)

Kdy a kde můžete výstavu navštívit?

Z volné přírody pocházeli i tři mladí arové kobaltoví, které v roce 2010 zabavila Celní správa ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí skupině českých chovatelů. Papoušci, které nyní chová pražská zoologická zahrada, se vylíhli uměle v Portugalsku, kam byli propašovaní letecky z Brazílie ještě ve vajíčkách upevněných na těle pytláků. Ledva opeřená mláďata byla okroužkována kroužky pro ary hyacintové, na které byly vystaveny falešné eurocitesy, a poté převezena do České republiky. Soud dopadeným aktérům vyměřil tresty ve výši tří až čtyř let nepodmíněně.

ČTĚTE TAKÉ: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Pokud vás zajímá osud arů kobaltových ve volné přírodě, ale i dalších druhů arů, navštivte berlínské Muzeum přírodní historie na Invalidenstraße 43. Otevřeno je denně od 9:30 do 18:00, o víkendech od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé návštěvníky činí osm euro, pro skupiny o nejméně deseti lidech vyjde jedna vstupenka na pět euro. Na 31. května chystají organizátoři v rámci akce Noc v muzeu speciální přednášku a recepci. Vstupné na tuto akci, která začíná v 18:00 hod., činí 15 euro. Výstava o arech je plánovaná jako dlouhodobá, takže pokud ji nestihnete navštívit během letošního léta, budete mít šanci třeba příští rok.

Úvodní foto: Museum für Naturkunde Berlin
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..