Loro Parque vypustil v Brazílii další dva ary kobaltové do přírody. Doplnili šestici z roku 2019

Už osm arů kobaltových odchovaných v ptačím parku Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife posílilo divokou populaci těchto papoušků v severobrazilském regionu Boqueirão da Onça. Po šestici ptáků vypuštěných v únoru 2019 následovali s dvouletým odstupem další dva arové, které brazilští ochranáři vypustili před několika dny. V regionu se předtím přirozeně vyskytoval jediný pár arů kobaltových, který se nacházel 230 kilometrů od zbylé populace tohoto druhu v Raso da Catarina. Dvojice papoušků se připravovala na život v divočině od srpna 2020, kdy je ochránci umístili do aklimatizační voliéry v místě pozdějšího vypuštění. Loro Parque tak do Brazílie vrátil již 17 arů kobaltových, z toho devět putovalo do chovných zařízení v zajetí a osm do přírody.

Původní šestici prvních vypuštěných arů se podařilo plně aklimatizovat na život ve volnosti. Všichni jsou vybaveni GPS lokátory a ornitologové je bedlivě sledují. Pro Loro Parque jde o jeden z nejúspěšnějších záchranných projektů. V roce 2006 získal od brazilské vlády dva páry arů kobaltových v naději, že se je v této instituci podaří rozmnožit a rozšířit záložní populaci v zajetí. Arové kobaltoví byli tehdy považováni za kriticky ohrožené a jejich početnost v přírodě se odhadovala na pouhých několik desítek jedinců. Přísnou ochranou, ale také postupným objevem dalších hnízdišť se podařilo jejich populaci znásobit až na dnešních více než 1 300 jedinců. Mezinárodní unie ochrany přírody tak aru kobaltového přeřadila v Červené knize ohrožených živočichů z kategorie kriticky ohroženého mezi „ohrožené“.

Loro Parque jich odchoval již přes 40

Arům kobaltovým se dařilo i v zajetí. Loro Parque patří mezi nejúspěšnější instituce, které je každoročně rozmnožují. Za 14 let odchoval již přes 40 mláďat. Protože se však s těmito papoušky nesmí obchodovat a jakékoli přesuny musí schvalovat brazilská strana, mohou se z Loro Parque dostat pouze do vybraných zoologických zahrad nebo zpátky do Brazílie. Loro Parque dokonce jednu dobu řešil problém, co dělat s téměř čtyřicítkou odchovaných arů kobaltových, s nimiž nemohl volně nakládat. Arové kobaltoví se totiž podle jeho zkušeností rozmnožují lépe než mnohem známější arové hyacintoví. O tom svědčí i fakt, že k prvnímu úspěšnému odchovu v Loro Parque došlo pouhých šest měsíců po dovozu dvou párů z Brazílie (podobnou zkušenost později zopakovalo i německé ACTP).

Loro Parque připravil pro ary kobaltové umělé skalní stěny s norami, jež ústí do hnízdních budek. Podobně chtějí ary kobaltové odchovat i v pražské zoologické zahradě, která získala první tři ptáky v roce 2010 ze zabavené zásilky od českých chovatelů. Nyní je v pražské zoo celkem pět arů kobaltových a někteří ptáci pocházejí z Loro Parque a ACTP. Pražská zoo je vedle Loro Parque jedinou institucí mimo Brazílii, které je přímo zapojena do záchovného programu arů kobaltových. Naopak německé ACTP v tomto programu není a část ptáků již deponovalo k soukromým chovatelům v západní Evropě, ale také například do belgické Zoo Pairi Daiza nebo do singapurského Jurong Bird Parku. Je tedy jen otázkou času, kdy se arové kobaltoví dostanou i mezi soukromé chovatele.

Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Úvodní foto: Loro Parque Foundación / Plinio Mantowani

Předchozí článek

Boj o čas: Kakapové soví se už nevejdou na čtyři ostrovy a příští rok se čeká rekordní hnízdní sezóna

Dálší článek

Ptačí chřipka nakazila chovy na Opavsku a Mladoboleslavsku, divoké ptáky v Olomouci a Ostrožské Nové Vsi

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější