Ptačí chřipka nakazila chovy na Opavsku a Mladoboleslavsku, divoké ptáky v Olomouci a Ostrožské Nové Vsi

UVNITŘ MAPY – Dvě nová ohniska ptačí chřipky v chovech drůbeže potvrdila přes víkend Státní veterinární správa (SVS). První se nachází v obci Velké Hoštice na Opavsku v Moravskoslezském kraji a druhé v Březně u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. „Počet letošních ohnisek této nákazy v chovech v České tak vzrostl na deset,“ informovala SVS na svém webu. Zároveň se ptačí chřipka potvrdila i u uhynulých divokých vodních ptáků v Olomouci a Ostrožské Nové Vsi ve Zlínském kraji. Ve všech případech šlo o typ H5N8, který je v celoevropského hlediska dominantní. V Olomouci se nakažení ptáci objevili na jezeře Chomoutov a u Ostrožské Nové Vsi na břehu Novoveských štěrkových jezer. Na počet případů letos zatím vedou nálezy uhynulých divokých ptáků.

Obě nová ohniska v chovech drůbeže na Opavsku a Mladoboleslavsku spadají mezi soukromé malochovy. „První nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Velké Hoštice na Opavsku v Moravskoslezském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn zhruba poloviny z více než stovky kusů drůbeže (slepic, kohoutů, kuřat a pekingských kachen). Úřední veterinární lékaři SVS odebrali na místě vzorky a zaslali je k vyšetření do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavě Praha. Ta potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N8. V neděli 7. března 2021 byly usmrceny zbývající kusy drůbeže,“ popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček. Veterinární správa v nakažených chovech neprovádí šetření, kteří ptáci jsou infekční a kteří ne, likviduje se kompletní chov.

Nové ohnisko ptačí chřipky na Opavsku:

Nové ohnisko ptačí chřipky na Mladoboleslavsku:

Nová ohniska kopírují místa s nálezy mrtvých labutí a kachen

„Druhé ohnisko se nachází v malochovu slepic a hus v obci Březno u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil postupné hynutí chované drůbeže. Laboratoř potvrdila u uhynulých kusů rovněž virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Do 8. března 2021 uhynulo 21 z 22 kusů drůbeže. Poslední kus byl utracen,“ dodal Vorlíček. „Stejně jako v předchozích případech i okolo nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.“ Právě na Mladoboleslavsku se minulý týden potvrdila ptačí chřipka u uhynulých labutí nalezených na rybníku Brodek. Nadále tak platí, že zejména chovatelé drůbeže a okrasných vodních ptáků by měli zamezit jejich kontaktu s divokými ptáky.

Na prevenci by ale měli dbát všichni chovatelé ptáků: důležité je zejména podávat krmivo a pitnou vodu pokud možné ve vnitřních prostorách zázemí nebo zimoviště, případně alespoň místo s miskami zastřešit, aby se do krmiva a vody nemohl dostat trus volně žijících ptáků. Právě trusem se ptačí chřipka přenáší nejčastěji. Rizikový je také přenos na podrážkách bot po procházce v okolí vodních toků a rybníků. Proto se v regionech, kde se potvrdila nákaza ptačí chřipkou nebo nález uhynulých divokých ptáků s touto infekcí, doporučuje používat u vchodů do chovných zařízení dezinfekční rohože. Vnímavější k ptačí chřipce je především drůbež a vodní ptáci, přenos na papoušky se ale také nedá vyloučit. V Evropě byly zaznamenány i případy nákazy u dravců, kteří se přiživovali na mršinách vodních ptáků uhynulých na ptačí chřipku.

Typ ptačí chřipky, která se objevuje v Česku, se poprvé přenesl na člověka. Objev ohlásilo Rusko

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!