Nikaragua poprvé vypustila do přírody ary arakangy. Nový domov mají v soukromé rezervaci

UVNITŘ VIDEO – Na Světový den divoké přírody 1. března vypustila Nikaragujská zoo a středisko pro záchranu divokých zvířat skupinu čtyř arů arakang odchovaných od ptáků zabavených pašerákům zpět do přírody. Stalo se tak vůbec poprvé v historii nikaragujských záchranných projektů. Papoušci dostali nový domov v soukromé rezervaci v regionu Chinandega na severozápadě země. Společně s nimi ochránci vrátili do přírody celkem 80 zvířat včetně dvou tapírů, kteří jsou v Nikaragui téměř vyhubeni. „Arové byli zachráněni před nelegálním prodejem,“ informovala tamní pobočka americké zpravodajské stanice CNN. Podle místního veterináře až 90 procent arů uhyne týden po nelegálním odchytu kvůli špatné stravě a stresu.

Rezervace má sloužit k ochraně obou druhů, které jsou v Nikaragui ohrožené. „Plníme naše cíle tím, že tato krásná zvířata vracíme zpět do jejich přirozeného prostředí,“ uvedla Nikaragujská zoo u videa z vypouštění, které zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku. Nejde o skutečnou zoologickou zahradu, ale organizaci, která se stará o zabavená zvířata a pokud to je možném snaží se je vracet zpět do přírody. Vznikla v roce 2011 díky finanční podpoře amerického velvyslanectví v Nikaragui. Exotičtí ptáci patří mezi velmi časté obyvatelé záchranné stanice této organizace. Mezi papoušky vedou právě arové arakangy, které pašeráci vybírají z hnízd a pašují do sousedního Salvadoru, kde je prodávají na zvířecích trzích.

Středoamerický poddruh je ohrožený, druh jako takový nikoli

Přímo v Salvadoru již arové arakangy nežijí, poslední exemplář zde pozorovali v roce 1927. V ostatních středoamerických státech jsou arakangy ohrožené, což obecně platí o celém středoamerickém poddruhu, který se vyznačuje velkou žlutou plochou na křídlech a absencí zelené barvy. Oproti jihoamerickému poddruhu, u kterého žlutá barva na křídlech téměř chybí a naopak má zelenou, je středoamerický v řadě zemí takřka vyhuben. Proto vznikly různé reintrodukční programy, které se snaží posílit divokou populaci ptáky odchovanými v zajetí. Daří s jim například v Mexiku, Guatemale, Hondurasu, Belize nebo Kostarice. V části regionu se ochránci věnují krom arů arakang také arům zeleným, kteří jsou od konce loňského roku považováni za kriticky ohrožené.

Arové arakangy jsou ale ve srovnání s ary zelenými v paradoxní situaci, protože podle Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) je tento druh celkově klasifikován jako „nejméně dotčený“ (LC), zatímco středoamerický poddruh by zřejmě spadal v Červené knize ohrožených živočichů mezi „ohrožené“ nebo „kriticky ohrožené“. Také je o něj větší poptávky mezi chovateli. Kvůli ohrožení středoamerických arakang je tento druh zařazen do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. V zemích, které patří mezi signatáře CITES, tak pro ně platí povinná registrace i prokazování legálního původu jedinců. V České republice bylo ke konci roku 2020 registrováno 668 arů arakang.

Mexičtí ochránci vrací po 70 letech ary arakangy do volné přírody ve Veracruzu

Úvodní foto: EFE / Jorge Torres

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!