Střední Čechy mají třetí ohnisko ptačí chřipky na Příbramsku, nakažená labuť uhynula v Opavě

UVNITŘ MAPY – Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v České republice prokázaly testy Státního veterinárního ústavu Praha v malochovu drůbeže v Počaplech na Příbramsku. Ve Středočeském kraji jde o třetí případ od začátku letošního roku. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn osmi z celkem 25 slepic, v chovu se nacházelo ještě sedm kachen bez příznaků onemocnění. „Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo ptačí chřipku kmene H5N8,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček s tím, že zbývající drůbež v chovu bude utracena.

V tříkilometrovém okruhu okolo nakaženého chovu krajští veterináři vymezili ochranné pásmo a do vzdálenosti deseti kilometrů pásmo dozoru, v nichž platí mimořádná veterinární opatření. Jsou sepisovány všechny komerční chovy drůbeže a je zakázán transport živých ptáků z a do těchto pásem. SVS nadále důrazně doporučuje všem chovatelům drůbeže a okrasného vodního ptactva, ale také dalších druhů ptáků včetně exotů, aby omezili krmení a podávání vody ve venkovních výbězích a voliérách a podávali je výhradně ve vnitřních prostorách nebo alespoň v zakryté části venkovních výběhů a voliér. Ptačí chřipka se totiž přenáší především trusem divokých vodních ptáků, který se může dostat do krmiva i od opeřenců, kteří přelétají nad chovným zařízením.

U prvních ohnisek už byla odvolána opatření

Z jedenácti potvrzených ohnisek ptačí chřipky, která se v České republice objevila v letošním roce, byla již u tří odvolána mimořádná veterinární opatření. Nadále platí celostátní zákaz výstav, burz a trhů, na kterých by se vyskytovali živí ptáci. SVS od poloviny února povolila pouze prodej tzv. kuřic pro komerční chovy drůbeže, ovšem za zpřísněných hygienických pravidel. Mezitím přibývá případů nahlášených úhynů divokých vodních ptáků, u kterých se prokázala nákaza ptačí chřipkou typu H5N8 a H5N5. Nejnověji jde o uhynulou labuť na Stříbrném jezeře v Opavě – Kateřinkách. Celkově takto bylo odhaleno již 20 případů úhynů divokých ptáků na ptačí chřipku. U těchto nálezů ovšem krajské veterinární správy nevyhlašují mimořádná veterinární opatření a nevytyčují pásma ochrany a zvýšeného dozoru.

Chovatele v Česku aktuálně omezuje i jeden případ ptačí chřipky potvrzený v chovu v sousedním Polsku. Nachází se totiž tři kilometry od českých hranic v obci Równe v Opolském vojvodství. Z české strany jsou poblíž města Krnov a Albrechtice. Proto zde krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj rovněž vyhlásila mimořádná opatření. Polsko za letos hlásí již 33 potvrzených ohnisek ptačí chřipky v chovech a 53 nálezů uhynulých infikovaných divokých ptáků. V Německu bylo dosud potvrzeno 68 ohnisek a 275 uhynulých divokých ptáků, v Rakousku nebyl zasažen žádný chov a nalezli 26 uhynulých divokých ptáků s prokázanou ptačí chřipkou. Na Slovensku se od začátku letošního roku nákaza projevila v jednom chovu a bylo nalezeno pět uhynulých divokých ptáků s H5N8.

Úvodní foto: Google Maps / Státní veterinární správa ČR

Předchozí článek

Nikaragua poprvé vypustila do přírody ary arakangy. Nový domov mají v soukromé rezervaci

Dálší článek

Odstřel alexandrů malých nebude, oznámilo britské ministerstvo životního prostředí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější