Odstřel alexandrů malých nebude, oznámilo britské ministerstvo životního prostředí

UVNITŘ VIDEO – Přemnožené alexandry malé v Londýně a dalších velkých britských městech nebude vláda redukovat odstřelem ani dalšími způsoby cílené likvidace. Podle zpravodajského webu SW Londoner o tom informovalo britské ministerstvo životního prostředí, které tak odmítlo lednové zprávy deníku The Telegraph, podle nichž vláda zvažuje proti alexandrům malým stejný postup jako proti mníškům šedým. Jejich populaci od roku 2011 cíleně snižovala až na pouhých 50 jedinců a nadále se ji snaží udržet na takto nízkých číslech. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že si The Telegraph a další média špatně vysvětlili nové vyhlášky povolující odstřel divokých ptáků, které vstoupily v platnost od Nového roku. V určitých jasně definovaných případech resort může pro takový odstřel vydávat licence.

„Rozhodnutí o udělování těchto licencí vedlo k řadě zpráv ve sdělovacích prostředcích, které naznačovaly, že alexandři malí spadají do této kategorie a lze je za účelem ochrany původních druhů střílet,“ uvedlo ministerstvo. „Přestože alexandr malý je jedním z druhů, u nichž lze uvažovat o regulaci na základě vydávaných licencí, nemělo by to být vnímáno jako fakt, že ministerstvo životního prostředí plánuje likvidaci alexandrů malých,“ dodal resort. V celé Británii žije odhadem na 50 tisíc invazních alexandrů malých, nejvíce jich je v Londýně. Jedním z nejoblíbenějších míst papoušků v britské metropoli je Richmond Park. Alexandři se ale rychle šíří i na sever do Skotska. Někteří zoologové se obávají, že papoušci budou vytlačovat původní druhy ptáků a soupeřit s nimi o hnízdní příležitosti i zdroje potravy.

Britská vláda zvažuje odstřel alexandrů malých, na ostrovech jich žije už přes 50 tisíc

Nekrmte je, vyzývá správce londýnských parků

„Monitorujeme divoká zvířata, abychom zajistili, že všechny druhy mohou koexistovat vedle sebe a prospívat,“ uvedl mluvčí Královských parků. „Naše pozorování potvrzují, že alexandři mohou konkurovat jiným druhům ptáků a živí se pupeny a semeny stromů. Ale počet těchto ptáků v parcích je relativně stabilní, takže nemáme v plánu aktivně tento druh redukovat,“ dodal. Zároveň ale vyzval návštěvníky, aby alexandry v parcích nekrmili, protože je tím zvýhodňují před jinými druhy ptáků, a to by mohlo vést k jejich přemnožení. Zdrženlivost vůči restriktivním postupům zaměřeným na alexandry malé vítá Nick Hunt, autor knihy „The Parakeeting of London: An Adventure in Gonzo Ornithology“. „Z rozhovorů, které jsem vedl s ekology a ornitology, se nezdá, že by odstřel byl nutný nebo vhodný,“ řekl.

Alexandři by podle Hunta mohli v budoucnu představovat problém, ale nyní se nezdá, že by existovaly důvody pro jejich likvidaci. „Neexistují žádné důkazy, které by prokazovaly jejich negativní dopad na původní britskou avifaunu. Není to jejich chyba, že jsou tady,“ upozornil. „Problémy, jimž čelí původní britské druhy ptáků, nejsou způsobeny alexandry, ale lidmi. Je to veškerá naše činnost – znečišťování, ztráta vhodných stanovišť, vypouštění pesticidů, změna klimatu. Hledá se jen obětní beránek, kterým má být několik tisíc zelených ptáků a o nichž se tvrdí, že to je všechny jejich chyba,“ dodal Nick Hunt. Odstřel alexandrů malých provedly již Seychelské ostrovy, které tak chtěly zabránit nevítané konkurenci ohrožených vazů seychelských a také rozšíření cirkoviru (PBFD) mezi původní divoké druhy ptáků.

Madrid vypsal tendr na likvidaci 12 tisíc invazních mníšků šedých. Zaplatí za ni 2,4 milionu euro

Úvodní foto: www.wallsave.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!