Madrid vypsal tendr na likvidaci 12 tisíc invazních mníšků šedých. Zaplatí za ni 2,4 milionu euro

Opakované výběrové řízení na firmu, která by zbavila Madrid tisíců invazních papoušků mníšků šedých a také alexandrů malých, vypsala začátkem prosince radnice španělské metropole. Tendr se opakuje, protože původní soutěž zrušil soud kvůli protestům firem, které se zabývají likvidací škůdců a nebylo jim umožněno se výběrového řízení zúčastnit. Radnice argumentovala tím, že papoušky nepovažuje za škůdce. Přípravu nového tendru poté zbrzdila pandemie koronaviru, která odsunula jeho vypsání o půl roku. Madrid přitom ignoruje petice ochránců přírody a občanů Madridu, kteří s likvidací volně žijících papoušků nesouhlasí. Metropole se chce zbavit 90 procent invazních exotů.

Jenom v letech 2016 až 2019 vzrostla divoká populace mníšků šedých v Madridu z devíti na 13 tisíc jedinců. Město chce zlikvidovat přes 12 tisíc ptáků a u ostatních pokud možno zajistit, aby se nemohli dále rozmnožovat. Radnice zásah odůvodňuje analýzami organizace SEO Birdlife, jež stojí za statistikami počtu invazních papoušků a která upozorňuje na negativní vliv mníšků šedých a alexandrů malých na původní druhy ptáků. Těm papoušci obsazují hnízdní dutiny a soupeří s nimi o potravu. Projekt eradikace mníšků a alexandrů byl schválen letos v červnu s rozpočtem 2,9 milionu euro (75,4 milionu korun). Znovuvypsaný tendr má hodnotu 2,4 milionu euro, což odpovídá 62,4 milionům korun.

Madrid musel výrazně navýšit rozpočet na boj s mníšky šedými. Ze 100 tisíc euro na tři miliony

Ve španělské metropoli jsou tři tisíce hnízd mníšků

Mníšci v Madridu obývají především čtvrti Latina, Moncloa-Aravaca a Carabanchel. Podle SEO Birdlife ohrožují i tamní obyvatele svými objemnými hnízdy, která si staví z větví a mohou dosáhnout váhy až 100 kg. Při pádu by takové hnízdo mohlo někoho zranit či dokonce zabít. Ze Spojených států jsou pak známé případy, kdy si mníšci stavěli hnízda na sloupech elektronického vedení a způsobili tím zkrat a výpadek elektrické energie. Juan Carlos del Moral z organizace SEO Birdlife rovněž upozornil na riziko šíření nemocí, mezi nimiž zdůraznil psitakózu, která je přenosná i na člověka. „Psitakóza má stejné příznaky jako velmi silná chřipka a v některých případech může způsobit smrt,“ upozornil Moral.

Odhaduje se, že v Madridu se nachází okolo tří tisíc hnízd mníšků šedých. Nejsou pouze ve veřejných parcích, ale také ve vojenských areálech, soukromých zahradách a na dalších místech, což zkomplikuje jejich likvidaci. Navíc jde o inteligentní ptáky, kteří se mohou navzájem varovat, pokud bude některý z nich chycen, podotýká MurciaToday.com. Podle průzkumu, který v roce 2015 provedly organizace SEO a BirdLife International, žila v Madridu celá polovina zdivočelé populace mníšků šedých ve Španělsku. Dalšími výrazně postiženými městy byly Barcelona, Malaga a Valencie. V samotném Madridu mníšci žijí volně již několik desetiletí. Až v roce 2012 jej ale španělský parlament prohlásil za invazní druh a zakázal jeho rozmnožování v zajetí.

Mníšci šedí ve Španělsku nalezli způsob, jak se rozšířit na venkov: využívají hnízda čápů bílých

Úvodní foto: Luis García / Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..