Mníšci šedí ve Španělsku nalezli způsob, jak se rozšířit na venkov: využívají hnízda čápů bílých

Typicky městský invazní druh jihoamerického papouška mníška šedého začíná ve Španělsku pronikat i do venkovských oblastí. Napomáhá mu v tom netušený spojenec z ptačí říše: čáp bílý. Mohutná hnízda čápů totiž mníškům slouží jako jejich vlastní hnízdní základny a zároveň bezpečné útočiště před dravci. Zjistil to vědecký tým pod vedením biologa Dailose Hernándeze-Brita, který zveřejnil na webu společnosti BioMed Central Ltd celou studii věnovanou hnízdním lokalitám mníšků v Madridu a jeho okolí. Vědci dospěli k závěru, že čápi poskytují mníškům dostatečné bezpečí a jistotu, že je nenapadnou dravci. Zároveň nejsou pro čápy tak rušivým elementem, že by jim vadili v jejich hnízdění.

Mníšek šedý se rozšířil prakticky po celé západní Evropě i severní Americe, přičemž ale obývá především městské oblasti, kde se lépe ubrání predátorům a má přístupnější zdroje potravy. Při pokusech o rozšíření do mimoměstských oblastí tito ptáci dosud spíše selhávali. Často se stávali oběťmi dravců a nedokázali se jim účinně bránit. S čápy to je jiná. „Největší populace mníšků ve Španělsku se nachází v Madridu a blízkém okolí, kde jsme zaznamenali neobvyklé hnízdí chování, kdy mníšci využívali velkých hnízd čápů bílých. Položili jsme si otázku, proč tak činí, když si sami dokáží postavit podobně velká hnízda pro několik párů papoušků najednou?“ píší vědci. Poté je napadlo ověřit hypotézu, že jde o ochranu před predátory.

Madrid zahájil plošnou likvidaci invazních mníšků šedých

Čápi poskytují mníškům ochranu, dravci si na ně netroufnou

Čápi nemají přirozené nepřátele mezi ptáky a dravci se jim vyhýbají. „Během dvou hnízdních sezón jsme zmapovali všechna hnízda mníšků, čápů a dravců v rozsáhlé oblasti, která zahrnovala městská i venkovská stanoviště. Monitorovali jsme také interakce mezi mníšky a dravci v blízkosti hnízd papoušků, abychom mohli vyhodnotit jejich reakce na přítomnost dravců,“ vysvětlují vědci. Výsledek potvrdil jejich domněnky: hnízdní symbióza mníšků s čápy má čistě praktický význam, z něhož těží především mníšci. „Vykázali silnou závislost na ochraně před predátory, kterou jim poskytovali čápi, protože pokud čápi některý rok dané hnízdo nevyužili, nehnízdili v něm ani mníšci. Naopak pokud mníšci hnízdili společně s čápy, nijak nereagovali na blízký průlet dravce,“ popisují autoři studie.

Výsledky vědeckého bádání jsou zajímavé i pro španělské úřady, které se dosud marně pokouší s mníšky bojovat. Madridská radnice se několikrát marně snažila snížit jejich populaci v metropoli, jež čítá okolo 15 tisíc jedinců a tvoří zhruba polovinu všech divoce žijících mníšků ve Španělsku. Pokusy o odchyt papoušků do klecí kritizovaly organizace na ochranu zvířat, střelbu v madridské aglomeraci úředníci raději rovnou zavrhli. Španělsko už před lety prohlásilo mníška šedého společně s alexandrem malým za invazní druhy a zákonem zakázalo jejich chov v zajetí a rozmnožování. Chovatelé, kteří tyto papoušky vlastnili před přijetím zákona, si je mohli ponechat na dožití, ale museli oddělit samce od samic a zajistit, aby neunikli z voliér. Všichni majitelé těchto papoušků se také museli povinně registrovat.

Čapí hnízda využívají mníšci šedí také v Maďarsku:

Úvodní foto: © Dailos Hernández-Brito

Předchozí článek

Letošní sraz papouškářů na Krásném u Šumperka se nesl v duchu „volnoletci sobě“

Dálší článek

První úplná statistika hnízdění divokých arů zelených z kostarické Punta Islity: z 35 hnízd letos vylétlo 50 mláďat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější