První úplná statistika hnízdění divokých arů zelených z kostarické Punta Islity: z 35 hnízd letos vylétlo 50 mláďat

UVNITŘ VIDEO – Deset nových obsazených hnízdních dutin arů zelených objevili během letošní hnízdní sezóny ochránci přírody z kostarické nevládní organizace Macaw Recovery Network poblíž Punta Islity na jihovýchodním pobřeží země. Celkem sledovali 35 známých hnízdišť, z nichž 31 bylo obsazeno, informovali ve vůbec první podrobné zprávě o monitorování hnízdního chování arů zelených, již zveřejnili na svém webu. Ara zelený patří mezi nejméně probádané druhy arů, který se vyskytuje výhradně ve Střední Americe od Hondurasu po Ekvádor. Za posledních 50 let jeho celková divoká populace klesla vinou masivního odlesňování a nelegálního odchytu nejméně o polovinu na dnešních tisíc až dva a půl tisíce pohlavně dospělých ptáků.

Arové zelení jsou zcela závislí na horských mandloních

Zbývající roztroušené populace těchto velkých papoušků chrání hned několik nevládních organizací, které kromě monitoringu divokých ptáků vedou i chovy zabavených jedinců a vypouští odchovaná mláďata do volné přírody. Konkrétně v Kostarice však nejprve bylo nutné obnovit zničené lesy, a především chránit horské mandloně Dipteryx panamensis (český název pro tento strom neexistuje), na kterých jsou arové zelení přímo závislí: živí se totiž jejich plody a hnízdí v dutinách těchto obrovských stromů (až 88 procent všech známých hnízd arů zelených se nachází na těchto mandloních). Většina hnízdních dutin je na stromech, které rostou na otevřených prostranstvích a zpravidla v místech, která jsou využívána lidmi jako pastviny.

„Až 73 procent hnízdních stromů bylo na pastvinách, což představuje vysoké riziko pro mláďata, která opouští hnízdní dutinu,“ konstatuje organizace Macaw Recovery Network. Letos poprvé ochránci prokázali hnízdění divokého páru arů zelených v umělé hnízdní budce. U přírodních dutin pak zaznamenali vysokou variabilitu jejich umístění a velikosti vletového otvoru. Hnízda se nacházela ve výšce 16 až 32 metrů nad zemí a vletové otvory měly průměr od 21 po 276 cm. Většina však měla méně než 80 cm (samotný ara zelený měří na délku téměř jeden metr a je po arovi hyacintovém druhým největším papouškem na světě). V 31 obsazených hnízdních dutinách letos ochránci napočítali celkem 101 vajec.

Dvě obsazená hnízda arů zelených v jednom stromě: Nadějný začátek sezóny v Kostarice

Tři mláďata musela být odebrána k ručnímu dokrmení

Snůšku většinou tvořila dvě až tři vejce, výjimkou však nebyly ani jednovaječné snůšky. Nejčastěji se párům vylíhla dvě mláďata, ale objevily se i případy s třemi malými ary. Celkově se letos na sledovaném území vylíhlo 60 arů zelených, z nichž však sedm uhynulo a tři byli museli být odebráni pro umělé dokrmení v záchranném středisku Macaw Recovery Network. Zbylých 50 mláďat pak úspěšně opustilo hnízdní dutiny a posílilo divokou populaci arů zelených v regionu. Punta Islita patří mezi největší hnízdiště arů zelených v Kostarice. Celkový počet ptáků v zemi se odhaduje asi na tři stovky. „Obecně platí, že výsledky této hnízdní sezóny jsou velmi pozitivní, docházelo k velmi malé úmrtnosti,“ konstatují ochránci arů.

Mláďata se v hnízdech vylíhla v rozmezí od 27 do 30 dnů po snesení prvního vejce, ve všech případech se tak stalo již začátkem ledna. Se snůškou tedy samice začínaly počátkem prosince loňského roku. „V následujících letech musíme v těchto statistikách pokračovat. Tento první sběr dat nám umožnil identifikovat nedostatky v metodice a plánování terénních prací – pro příští rok a další období máme co zlepšovat. Během letošní sezóny jsme ale získali jasnou představu o reprodukčních možnostech sledované populace ary zeleného a mohli jsme přijít na konkrétní problémy, které negativně ovlivňují výsledky hnízdění, jako je ztráta hnízdních stromů a stanovišť kvůli nelegální těžbě dřeva,“ říká Mario Jiménez Segura z organizace Macaw Recovery Network.

Úvodní foto: Macaw Recovery Network

Předchozí článek

Mníšci šedí ve Španělsku nalezli způsob, jak se rozšířit na venkov: využívají hnízda čápů bílých

Dálší článek

Líbání s papoušky není zrovna moc dobrý nápad, varují veterináři

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější