Líbání s papoušky není zrovna moc dobrý nápad, varují veterináři

Líbáte se svým ochočeným papouškem? Možná to není zase až tak skvělý nápad. Australští veterináři veřejně varovali všechny majitele domácích mazlíčků v Queenslandu, aby od takových praktik upustili. V zemi se totiž rozšířila psitakóza, kterou roznáší divoce žijící ptáci, většinou právě papoušci. K nákaze stačí vdechnout částečky infikovaného suchého trusu, což nemusí být zase tak neobvyklé, když si divocí papoušci zvykli létat lidem na zahrady a k domům, kde dostávají pamlsky. „Můžete svého papouška sebevíc milovat, ale držte ho dostatečně daleko od svých úst a rozhodně ho nelíbejte,“ radí veterináři. Psitakóza je totiž jednou z mála nemocí, která je přenosná z papoušků na člověka.

Svět se nyní obává především koronaviru, ale psitakóza, kterou způsobuje bakterie Chlamydia psittaci, může mít u některých lidí mnohem horší průběh. Projevuje se vysokou horečkou a dušností. Lidé se zhoršenou imunitou mohou skončit na jednotce intenzivní péče a výjimečné nejsou případy ani úmrtí na psitakózu. „Hlavním způsobem přenosu je nákaza od infikovaných ptáků vdechnutím nebo požitím mikroskopických částeček sekretu,“ říká Greg Muir, předseda queenslandské veterinární rady. „Proto se musí s ptáky manipulovat opravdu obezřetně.“ V Novém Jižním Walesu se začátkem letošního roku nakazili tři lidé od volně žijících ptáků, což vedlo k mimořádným opatřením pro všechny obyvatele dané oblasti.

Britský chovatel papoušků skončil s „chřipkou“ v nemocnici, tam mu zjistili psitakózu

Myjte si ruce, když saháte na ptáky

Prevencí proti psitakóze je důkladné dodržování osobní hygieny, především mytí rukou. „Pokud se u vás objeví příznaky podobné chřipce a často manipulujete s ptáky, měli byste o tom informovat vašeho praktického lékaře,“ naléhá Greg Muir. Nemoc se léčí antibiotiky. U ptáků chovaných v zajetí je míra promořenosti psitakózou okolo pěti procent, mnohem vyšší ale může být u volně žijících opeřenců. Ačkoli se tato nemoc může projevit u všech druhů ptáků, nejčastěji se vyskytuje právě u papoušků. Protože jde o velmi nakažlivou infekční chorobu, jakýkoli její výskyt u domácích mazlíčků nebo chovných ptáků v zajetí se musí hlásit příslušné hygienické stanici. Veterináři při pozitivních testech vzorků krve nabádají chovatele, aby navštívili svého praktického lékaře.

Neobvyklý případ úmrtí seniora, který se zřejmě nakazil psitakózou od nemocného papouška, zaznamenali před sedmi lety v jižním Švédsku. Kromě pětasedmdesátiletého muže, kterého zradily plíce, se nemocí nakazilo dalších nejméně osm lidí, především z lékařského týmu, který o muže pečoval. Podle odborníků jde o velmi výjimečnou záležitost, protože přenos psitakózy z člověka na člověka je mimořádně neobvyklý. V listopadu 2012 ale podobný případ zaznamenali v Hong-Kongu, kde se nakazilo pět zaměstnanců tamní ptačí farmy. V celé Evropě byl přenos psitakózy z člověka na člověka v minulosti zaznamenán jen jednou ve Skotsku, jinak se nemoc přenáší pouze mezi ptáky, případně z ptáka na člověka.

Úvodní foto: Stuffmakesmehappy.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..