Dvě obsazená hnízda arů zelených v jednom stromě: Nadějný začátek sezóny v Kostarice

UVNITŘ VIDEO – Kostarická nezisková organizace Macaw Recovery Network, která se zabývá ochranou a znovuzaváděním arů arakang a arů zelených do volné přírody, zveřejnila zajímavé video s dvěma prvními obsazenými hnízdy arů zelených v této sezóně. Obě hnízdní dutiny se nachází na jedné obrovské horské mandloni, jejíž plody tvoří hlavní složku potravy arů zelených. A v obou hnízdech byla mláďata (v jednom dokonce tři). „Jde o první mláďata, která dokáže naše organizace podrobně sledovat a provádět u nich zdravotní kontroly, protože jsme se dokázali dostat bezprostředně k hnízdním dutinám,“ oznámila organizace v komentáři k videu (níže), na němž je vidět nejen hnízdní strom, ale také mláďata uvnitř hnízd.

„Tato mláďata se vylíhla začátkem ledna a doufáme, že do dubna opustí hnízda a vydají do volné přírody,“ dodali ochránci. Macaw Recovery Network provozuje chovnou a záchrannou stanici pro ary, v níž jednak odchovává mláďata od ptáků, kteří už nemůžou být vráceni do přírody a poté tato mláďata učí, jak přežít v divočině, a také funguje jako takový útulek pro hendikepované ary, jimž jejich zdravotní a psychický stav neumožňuje návrat do divočiny. Stanice je přístupná i veřejnosti a pracovat v ní mohou také dobrovolníci z celého světa. Jen se musí nahlásit hodně dopředu a počítat s tím, že nejkratší turnus této neobvyklé „brigády“ trvá tři měsíce. Macaw Recovery Network však vítá spíše zájemce o roční stáž.

Horské mandloně jsou stejně vzácné jako arové

Horská mandloň Dipteryx panamensis, na níž je potravně závislý a v níž hnízdí ara zelený (Foto: The Field Museum)

Základem chovu v Ara Projectu, původní organizaci, z níž vznikl Macaw Recovery Network, byli zabavení domácí mazlíčci. Jejich potomci znovu osidlují prales na jihu karibské části Kostariky. Samotná organizace vznikla v roce 2009 z popudu amerických ornitologů Margot a Richarda Frisiusových. Vedle chovu a reintrodukce ary zeleného se zasazuje také o zachování a rozšiřování horských mandlovníků, jejichž plody tvoří základ potravy arů zelených. „Tvoří asi 80 procent jejich potravy. Oseli jsme 60 hektarů horskými mandloněmi, takže máme dostatečnou úrodu,“ přiblížil před časem Duaro Mayorga z Ara Projectu. Horské mandle jsou pro chov arů zelených nesmírně důležité, protože mláďata si na ně zvykají již od útlého věku. Tento strom je ale také ohrožený a je zařazen do první přílohy CITES stejně jako ara zelený.

K TÉMATU: Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Ara zelený je druhým největším papouškem světa po aru hyacintovém. Dorůstá délky 85 až 90 cm a vyznačuje se velmi mohutným zobákem, kterým se výrazně odlišuje od podobně zbarveného, ale o třetinu menšího ary vojenského. Má také světleji zelené až žlutozelené zbarvení, které vyniká především na slunci. Celosvětovou populaci tvoří podle odhadů organizace BirdLife International 1 000 až 2 500 pohlavně dospělých ptáků, přičemž i s mladými jedinci by mělo jít o maximálně 3 700 exemplářů. V některých státech, jako například v Ekvádoru, byl již téměř vyhuben. Ve čtyřech ze šesti států, kde se vyskytuje, je velmi vzácný.

Úvodní foto: Macaw Recovery Network

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..