Madrid musel výrazně navýšit rozpočet na boj s mníšky šedými. Ze 100 tisíc euro na tři miliony

UVNITŘ VIDEO – Výrazně více peněz, než původně plánovala, bude muset vydat radnice ve španělské metropoli Madridu na likvidaci více než 11 tisíc mníšků šedých, kteří žijí v městských parcích a zahradách. Madrid vyhlásil nekompromisní boj s mníšky poté, co se počty papoušků v jeho ulicích začaly neúměrně zvyšovat a jejich křik stále více obtěžuje místní obyvatele. Radnice se také obává vytlačení původních druhů ptáků a problémů s rozvodnými sítěmi, protože mníšci si rádi staví hnízda na sloupech vysokého napětí, kde často způsobují zkraty a výpadky elektrického proudu. Město proto plánuje v říjnu letošního roku zahájit 23 měsíců dlouhou kampaň, během níž chce mníšky v metropoli zcela vymýtit.

Původně plánované souhrnné náklady 100 tisíc euro (v přepočtu 2,5 milionu korun) se ale podle server MurciaToday.com vyšplhaly až na tři miliony euro (75 milionů korun), tedy o více než 90 procent oproti původně plánované částce. Jestliže radnice uvažovala o tom, že na likvidaci jednoho mníška vydá částku mezi šesti a osmi euro (150 až 200 korun), podle nového rozpočtu by to mělo být 272 euro na jednoho ptáka (přibližně 6 800 korun). Pro porovnání: cena mníška šedého mezi chovateli v České republice se u přírodní formy pohybuje okolo 300 korun. Dramatické navýšení rozpočtu radní odůvodňují volbou humánnějších metod likvidace invazních papoušků, které jim způsobují menší utrpení. Radnice ale nezmínila, jaký konkrétní způsob použije.

Ve městě může zůstat 600 mníšků

Odhaduje se, že v Madridu se nachází okolo tří tisíc hnízd mníšků šedých. Nejsou pouze ve veřejných parcích, ale také ve vojenských areálech, soukromých zahradách a na dalších místech, což zkomplikuje jejich likvidaci. Navíc jde o inteligentní ptáky, kteří se mohou navzájem varovat, pokud bude některý z nich chycen, podotýká MurciaToday.com. Podle průzkumu, který v roce 2015 provedly organizace SEO a BirdLife International, žila v Madridu celá polovina zdivočelé populace mníšků šedých ve Španělsku. Dalšími výrazně postiženými městy byly Barcelona, Malaga a Valencie. V samotném Madridu mníšci žijí volně již několik desetiletí. Až v roce 2012 jej ale španělský parlament prohlásil za invazní druh a zakázal jeho rozmnožování v zajetí.

K TÉMATU: Madrid vyhlásil válku mníškům šedým a alexandrům malým, chce se zbavit ukřičených papoušků

První kroky proti divoké populaci mníšků v Madridu provedla radnice v roce 2013, ovšem s nevalnými výsledky. Mezitím se množí stížnosti obyvatel města (jenom loni jich přišlo 197) a převažují obavy před pády obrovských hnízd o váze 50 až 200 kg na chodce procházející pod nimi, což by mělo fatální důsledky. Madrid si určil, že nevymýtí úplně všechny mníšky, přijatelná populace by podle radnice byla okolo 600 ptáků. To by ale znamenalo vybít 19 z každých 20 papoušků a také začít s propichováním vajíček v hnízdech, aby se nelíhla nová mláďata. Úplné odstraňování vajec by nefungovalo, protože samice by ihned snesly náhradní snůšku. Odhaduje se, že každá samice je schopna během jednoho roku snést v průměru až osm vajec.

Úvodní foto:

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. února 2020

Dálší článek

Zemřel Milan Vávra, neúnavný obhájce práv chovatelů papoušků na Slovensku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější