Madrid plánuje vybít většinu z 12 tisíc invazních mníšků šedých. Uvolní na to 100 tisíc euro

UVNITŘ VIDEO – Sterilizaci vajec a odchyt a usmrcování invazních papoušků mníšků šedých plánuje na podzim příštího roku radnice španělské metropole Madridu. Ve městě a jeho okolí žije na 12 tisíc těchto ptáků a jejich počet se od roku 2016 zvýšil o třetinu. Podle radnice ohrožují původní druhy avifauny a způsobují hluk a nepořádek v několika městských částech, kde vznikly hnízdní kolonie. Úřady se obávají smrtelných úrazů, pokud by hnízda mníšků, jež tvoří velké stavby z větví o hmotnosti 40 až 50 kg, ale v některých případech až 200 kg, spadla z výšky 15 až 20 metrů na procházející lidi. Madrid proto chce zlikvidovat drtivou většinu z 12 tisíc zdivočelých papoušků, aby jejich populace klesla na maximálně 600 jedinců.
Podle španělského deníku El País se připravují dva scénáře snižování počtu mníšků šedých: odchyt pomocí sítí, které budou speciálně vyškolení pracovníci umisťovat na hnízda během noci, aby v nich zachytili co nejvíc papoušků, které posléze odvezou do speciálních zařízení, kde mají být humánně utraceni. Dalším způsobem snižování stavu mníšků má být napichování jejich vajec v době hnízdění. Radnice nechce vejce přímo odstraňovat, protože samice by okamžitě zasedly na náhradní snůšku. Proto budou vejce v hnízdech napichována injekčními stříkačkami a bude do nich vpuštěn vzduch nebo nějaká jiná netoxická látka, která zabije embryo, ale samice zůstane sedět na zničené snůšce.

Situaci se věnoval i zpravodajský kanál EuroNews:

Likvidace jednoho mníška bude stát do 200 Kč

Radní pro životní prostředí a dopravu Borja Carabante uvedl, že s odstraňováním mníšků Madrid začne na podzim 2020 a očekává, že celá operace jej vyjde asi na 100 tisíc euro (v přepočtu 2,5 milionu korun). Náklady spojené s likvidací jednoho papouška se budou pohybovat mezi šesti a osmi euro (150 až 190 korun). Podle Carabanteho je prakticky nemožné eliminovat veškerou populaci mníšků v Madridu, ale pokud se podaří snížit jejich stav o 95 procent na 600 jedinců, nebude jejich další existence ve španělské metropoli činit žádné velké potíže ani obyvatelům, ani původním druhům ptáků. Jenom od ledna do srpna letošního roku obdržela madridská radnice 197 stížností na hluk a nepořádek, kterým mníšci obtěžují starousedlíky.

K TÉMATU: Madrid čelí invazi mníšků šedých, v celém Španělsku jich žije už přes 20 tisíc

Největší počet mníšků, zhruba 2 300 jedinců, obývá čtvrť Carabanchel. Další nejpostiženější oblastí Madridu je Moncloa-Aravaca. Už v roce 2005, kdy v celém Madridu žilo okolo tisícovky mníšků, byla jejich přítomnost ve městě považována za problematickou. Potíže s těmito původně jihoamerickými papoušky mají i další španělská města, především Barcelona, Malaga a Valencie. Od roku 2011 je mníšek šedý ve Španělsku zákonem považovaný za nepůvodní invazní druh, jehož chov v zajetí a rozmnožování jsou zakázány. Chovatelé, kteří mníšky vlastnili před přijetím tohoto zákona, se museli nahlásit úřadům a zajistit, aby ptáci u nich mohli dožít bez možnosti rozmnožování a úniku do volné přírody.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bernard Dupont
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..