Nejvzácnější papoušci světa se vrací na hnízdiště. Osm divokých ptáků posílilo 12 vypuštěných ze zajetí

UVNITŘ VIDEO – Jediné známé hnízdiště neofém oranžovobřichých, nejvzácnějších dosud volně žijících papoušků na světě a jednoho z dvou tažných druhů papoušků, ožívá navrátilci ze zimoviště v jihoaustralské Victorii. Do tasmánského Melaleuca se podle zástupců vládního programu na ochranu neofém oranžovobřichých (OBP) vrátilo zatím osm volně žijících papoušků, z toho šest samců a dvě samice. Neofémy se na hnízdiště vrací každoročně od září do října až listopadu. Po hnízdní sezóně pak během února až dubna odlétají dospělí ptáci přes pobřeží západní Tasmánie, King Island a Bassovu úžinu do Victorie. Mláďata je následují v březnu až dubnu.
V přírodě žije podle odhadů méně než 40 neofém oranžovobřichých. V zajetí pak několik specializovaných chovných stanic v Austrálii a na Tasmánii drží na 300 ptáků. Jejich odchovy každoročně posilují divokou populaci, která by sama o sobě zřejmě již zanikla. Letos by se do přírody mělo dostat více ptáků odchovaných v zajetí, protože chovné stanici Five Mile Beach se podařilo zvýšit počet chovaných neofém na rekordních 220. Prvních 12 jedinců (sedm samic a pět samců) bylo vypuštěno přímo na hnízdišti Melaleuco začátkem října. Papoušci pocházeli z partnerské Werribee Open Range Zoo. Další vypouštění se plánuje nejen na Melaleucu, ale i v lokalitě New Harbour.

Pomoci by měla i vakcína proti PBFD

Před každým vypouštěním prochází papoušci přísnou veterinární prohlídkou. Divoká populace neofém oranžovobřichých totiž v minulosti čelila epidemii cirkoviru (PBFD). Proto jsou i všechna mláďata odchovaná v přírodě testovaná na tuto nemoc. Právě Austrálie přitom vyvíjí vakcínu, jež by měla v boji s PBFD pomoci. Snížila by náklady spojené s pravidelným testováním neofém chovaných v zajetí o desítky tisíc dolarů. Uvítali by ji také soukromí chovatelé po celém světě, neboť PBFD se přenáší především v umělých chovech papoušků a napadá prakticky všechny druhy. Náchylnější jsou velcí papoušci jako arové a kakaduové, cirkovir se ale nevyhýbá ani menším druhům typu neofém, korel nebo dalších australských papoušků.

K TÉMATU: Ztrácejí neofémy oranžovobřiché cit pro migraci? Dvě se místo cesty na zimoviště vydaly opačným směrem

V současné době se PBFD nedá léčit a u nakažených ptáků končí buď úhynem nebo se z papouška stane doživotní přenašeč. V loňském roce čítala divoká populace neofém oranžovobřichých 30 až 50 ptáků, letos jejich počet vzrostl díky úspěšné hnízdní sezóně. V přírodě se podařilo papouškům odchovat 36 mláďat a v zajetí dalších 81. I tak je důležité, aby přežil každý jednotlivý pták. Proto se zástupci tasmánského programu na ochranu neofém oranžovobřichých rozhodli letos v dubnu odchytit dva zbloudilé ptáky, kteří se během migrace vydali na opačnou stranu Tasmánie. Šlo o pár, z něhož samec pocházel z odchovu v zajetí a neměl tedy zkušenosti s migrací.

Úvodní foto: Orange-bellied Parrot Tasmanian Program
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..