Divoký kakadu v Sydney přežil dvě postřelení, veterináři mu vyoperovali pět broků a diabolek

UVNITŘ VIDEO – Neuvěřitelné štěstí měl kakadu žlutočečelatý, kterého v australském Sydney postřelili dva neznámí střelci. Papouška, kterého záchranáři pojmenovali „pan Cocky“, objevil majitel soukromé zahrady, v níž kakadu posedával na zemi, aniž by byl schopen letu. Přivolaní záchranáři zjistili, že pták měl sníženou hybnost jednoho křídla a převezli jej na veterinární kliniku Avian, Reptile a Exotic Pet Hospital ve čtvrti Camden na západě Sydney. Při zevrubné prohlídce veterináři díky rentgenu zjistili, že papoušek má v těle celkem pět kulek ze dvou různých střelných zbraní. Tři kulky, jež pocházely ze stejné zbraně, měl kakadu v trupu, dvě diabolky ze vzduchovky v rameni a hlavě.
Není jasné, co vedlo střelce k útoku na papouška. „Kakaduové jsou dost hluční. Možná to někoho obtěžovalo, nebo možná narazil na nějaké zlobivé děti,“ míní jeden ze záchranářů, kterého citovala australská mutace deníku The Guardian. „Opravdu netuším, proč by to kdo dělal. Dokážu pochopit, když někdo střílí na králíka nebo jelena, protože chce jejich maso a jsou to invazní druhy. Ale proč střílet na kakadua? Je to původní druh. Ano, je to běžný pták, ale co? Není to žádná legrace. Pokud si někdo chce dokazovat, jak dobrý střelec je, měl by střílet na holuby, kteří jsou rychlí letci,“ dodal. Ošetřovaný kakadu nekladl veterinářům žádný odpor. Byl se svou situací smířený a patrně nečekal, že by mu mohl někdo pomoci.

Střelci hrozí pokuta 1,4 milionu korun

Kulka zachycená v hlavě naštěstí nepoškodila lebku a ani další broky v těle nenapáchaly žádné větší škody. Veterináři počkají, až se kakadu zcela zotaví a teprve poté se rozhodnou, zda odstraní i poslední kulku uchycenou v rameni. Pokud by se podařilo identifikovat střelce, kteří papouška záměrně postřelili, hrozila by jim podle zákona o ochraně biodiverzity v Novém Jižním Walesu pokuta až 88 tisíc australských dolarů za týrání volně žijících živočichů. Nejde o žádnou malou částku, v přepočtu se totiž jedná o 1,4 milionu korun. Zákon se vztahuje nejen na nezákonnou střelbu, ale i otravu jedem, nebo i nezákonný odchyt a například také obarvování peří kakaduů umělými barvivy.

K TÉMATU: Modrý kakadu? Sydney po třech letech opět řeší otázku netypicky zbarvených papoušků

Právě barvení bílých kakaduů umělými barvivy se v Austrálii čas od času děje. Zejména ve větších metropolích tak lze občas spatřit netypicky zbarvené papoušky, u nichž na první pohled nejde o barevnou mutaci nebo leucismus. V září 2013 se na sydneyském předměstí Castle Hill objevil růžově zbarvený kakadu žlutočečelatý. Pták se pravidelně vracel na pozemek poblíž parku Fred Caterson Reserve. Pohyboval se ve společnosti dalších dvaceti kakaduů žlutočečelatých přírodního zbarvení, mezi nimiž mimořádně vynikal. Údajně byl méně plachý než ostatní papoušci. Modře a žlutě zbarvení kakaduové žlutočečelatí se zase objevili koncem dubna 2016 v Sydney. Bizarně vypadající ptáci měli často netypicky zbarvené i nohy, upozornil tehdy deník Daily Telegraph.

Úvodní foto: Avian Reptile and Exotic Pet Hospital, Camden
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..