Modrý kakadu? Sydney po třech letech opět řeší otázku netypicky zbarvených papoušků

Modrý kakaduUVNITŘ VIDEO – Těžkou hlavu mají australští ornitologové z modře a žlutě zbarvených kakaduů žlutočečelatých, kteří se koncem dubna začali objevovat v Sydney. Bizarně vypadající ptáci mají často netypicky zbarvené i nohy, upozornil deník Daily Telegraph. Do jeho redakce doputovaly snímky od Bena Mohata, jehož syn Reeve Mohat údajně pozoroval v jednom ze sydneyských parků i zeleně, růžově a duhově zbarvené kakaduy. Není to přitom poprvé, co podobně netypicky zbarvený kakadu žlutočečelatý překvapil obyvatele největšího australského města. Již před třemi lety o této kuriozitě informoval list Hills Shire Times.
V září 2013 se na sydneyském předměstí Castle Hill objevil růžově zbarvený kakadu žlutočečelatý. Pták se pravidelně vracel na pozemek poblíž parku Fred Caterson Reserve. Pohyboval se ve společnosti dalších dvaceti kakaduů žlutočečelatých přírodního zbarvení, mezi nimiž mimořádně vynikal. Údajně byl méně plachý než ostatní papoušci. Na YouTube se dokonce nachází video s šest let starými snímky modře zbarveného kakadua žlutočečelatého (viz níže). Letošní pozorování pochází z Lyne Parku ve čtvrti Rose Bay. „Chodíme do parku téměř každý den, ale takto zbarvené kakaduy jsme tam viděli poprvé,“ uvedl Ben Mohat. „Nikdy dříve jsme takové kakaduy neviděli a nedokážeme si vysvětlit, jak k takovému zbarvení přišli,“ dodal.

Je to barvivo, shodují se odborníci

Podle ornitologa a provozovatele ptačí záchranné stanice Joshe Cooka je zbarvení kakaduů nepřirozené, ale nevěří tomu, že papoušky někdo odchytil a ručně pomaloval. „Dokonce i pro zkušeného chovatele by bylo těžké odchytit divokého kakadua, natož ho zkusit pomalovat, aniž by se mu zakousl do prstu,“ líčí Cook. „Bylo by to prostě příliš náročné, ale existuje celá řada jiných možností, jak tito ptáci mohli přijít ke svému zbarvení.“ Podle Cooka mohli kakaduové sníst něco, co obsahovalo potravinářské barvivo, nebo hnízdí poblíž barevné látky, od které se pošpinili. „Vypadá to, že barva je vsáklá do jejich peří i kůže, takže těžko říci, zda to je způsobené konzumací nebo pitím nějaké modré látky. To by ji museli přijímat delší dobu,“ míní ornitolog.

K TÉMATU: Nezvykle zbarvený kakadu žlutočečelatý udivuje ornitology na předměstí Sydney

Když chce někdo uměle nabarvit peří divokého ptáka nebo mláděte, musí na něj podle Cooka nejprve aplikovat speciální čisticí prostředek, aby se barvivo mohlo včlenit do peří. „Tito kakaduové ale mohou hnízdit poblíž nějakého průmyslového areálu a přicházet do styku s modrým oxidem nebo prachem. Stálo by za to monitorovat pohyb takto zbarvených ptáků a vypátrat tak, co se s nimi vlastně děje,“ navrhuje Cook. Redakce Daily Telegraphu se rovněž obrátila na zoologickou zahradu Taronga. Její mluvčí vyloučil, že by v tomto případě šlo o barevnou mutaci. „Ti ptáci museli přijít do styku s nějakým druhem barevného materiálu nebo barvivem,“ míní mluvčí zoo.

Úvodní foto: Bay Post Moruya Examiner/Kim Novick
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. dubna až 1. května 2016

Dálší článek

Bělorusové chtěli spálit 441 nelegálně dovezených papoušků, pašerák je vypustil do přírody

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější