Ztrácejí neofémy oranžovobřiché cit pro migraci? Dvě se místo cesty na zimoviště vydaly opačným směrem

UVNITŘ VIDEO – Příběhem dvou kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých, které se při cestě do zimoviště zatoulaly a vydaly se opačným směrem, než měly, žije ornitologická komunita v Austrálii. Dva drobné ptáky zaregistrovali amatérští ornitologové v Cockle Creek na Tasmánii, asi 60 km jižně od tradiční migrační trasy těchto papoušků. Neofémy si z pomýlení trasy zjevně nedělaly těžkou hlavu a probíraly travní semena na dvorku jedné usedlosti, informoval australský zpravodajský server ABC. V Tasmánii je nyní podzim a neofémy oranžovobřiché se stěhují před zimou z jediného známého hnízdiště v lokalitě Melaleuco do jižní Austrálie. Problém je v tom, že uměle vypuštění ptáci ztrácí pud pro migraci.
To je právě případ dvou ostře sledovaných neofém v Cockle Creek. Jde o pár, který tvoří divoká samička a sameček odchovaný v zajetí. Oba ptáci jsou kroužkovaní, samec však nikdy nemigroval do zimoviště. „I když to je zajímavé pozorování, jejich šance na přežití jsou velmi malé a bude téměř nemožné zjistit, kam se přesunou, pokud opustí místo, kde byly objeveny,“ varoval ornitolog Mark Holdsworth, koordinátor záchranného projektu neofém oranžovobřichých. O tom, že jde o neobvyklou událost, svědčí i fakt, že v této části Tasmánie byly vzácné neofémy naposledy spatřeny přede 200 lety. V polovině 19. století je zde pozoroval anglický ornitolog John Gould.

Zbloudilí papoušci patrně přezimují v zajetí

V loňském roce čítala divoká populace neofém oranžovobřichých 30 až 50 ptáků, letos jejich počet vzrostl díky úspěšné hnízdní sezóně. V přírodě se podařilo papouškům odchovat 36 mláďat a v zajetí dalších 81. I tak je důležité, aby přežil každý jednotlivý pták. Proto se zástupci tasmánského programu na ochranu neofém oranžovobřichých chystají zbloudilé papoušky odchytit. Mark Holdsworth kvůli neofémám odcestoval do Cockle Creek a konstatoval, že ptáci nejsou téměř plaší a dá se říci, že jsou téměř krotcí. Podle kódu odečteného na kroužku samce se podařilo zjistit, že do přírody byl vypuštěn na jaře 2018. „Domníváme se, že byl v zajetí příliš dlouho na to, aby se naučil migrovat. Neví, co má dělat a samice ho doprovází,“ vysvětlil Holdsworth.

K TÉMATU: Ochránci vypustili 20 neofém oranžovobřichých na jihu Austrálie, mají pomoci přezimovat těm divokým

Na tasmánském hnízdišti v tuto chvíli zůstává jediná neoféma. Zbývajících 40 až 50 jedinců odlétlo směrem k zimovištím, do kterých se musí dostat přes Bassovu úžinu. „Je možné, že odchov ptáků v zajetí vedl k tomu, že ztratili pud pro migraci. Nemáme ale příliš mnoho možností, co s tím dělat,“ říká Mark Holdsworth. „Pokud se podobné případy začnou množit, vedlo by nás to ke značnému znepokojení a možná bychom museli přehodnotit to, co děláme,“ dodal. Jednou z alternativ je podle Holdswortha odchyt ptáků, kteří nemigrují, a jejich přezimování v zajetí. Takový scénář nyní ornitologové chystají pro zbloudilý pár v Cockle Creek.

Úvodní foto: Mark Holdsworth
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..