Ochránci vypustili 20 neofém oranžovobřichých na jihu Austrálie, mají pomoci přezimovat těm divokým

UVNITŘ VIDEO – Dvacítku kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých, nejvzácnějších australských papoušků, vypustili ochránci přírody z organizace DELWP a sdružení zoologických zahrad z jihoaustralské Victorie na zimovištích v přímořských oblastech Werribee a Avalon. Ptáci byli odchováni v zajetí, kde v několika speciálních zařízeních žije na tři sta neofém oranžovobřichých. Vypouštění probíhá již čtvrtý rok po sobě a nese již první ovoce: po více než deseti letech se podařilo ve Victorii zaznamenat v zimním období hejna až o deseti neofémách oranžovobřichých. Zbytkovou populaci v přírodě tvoří jen přibližně 40 ptáků, kteří každoročně migrují z hnízdiště na Tasmánii do zimovišť v jižní Austrálii.
Neofémy oranžovobřiché při těchto každoročních tazích urazí přes tisíc kilometrů. Vypouštěním ptáků odchovaných v zajetí ve vhodných zimovištích ochránci vytváří podmínky pro migrující divoké ptáky, kteří se poté stahují do míst, kde se zdržují vypuštěné neofémy. Ve skupinách pak mají větší šanci přežít zimu a na jaře se úspěšně vrátit do Tasmánie na novou hnízdní sezónu. Během zimního období pak ve vhodných lokalitách probíhá každoroční sčítání neofém oranžovobřichých, do kterého se zapojuje široká veřejnost. Cílem tohoto sčítání je zjistit, kde se neofémy zdržují během zimování, protože u řady divokých ptáků migrujících z Tasmánie to dosud není jasné.

První neofémy již přeletěly Bassovu úžinu

První ze tří vln sčítání má proběhnout během června, ale již nyní někteří amatérští ornitologové zaznamenali přítomnost neofém oranžovobřichých na jihu Austrálie. „Během probíhajícího tahu jsme zaznamenali pozorování dvou jedinců v lokalitě Piccaninnie Ponds v jihovýchodní Austrálii. Je to zatím čerstvá informace, kterou stále ověřujeme, takže v tuto chvíli ještě není potvrzená, ale je to jasný signál, že bychom měli být na pozoru a jakákoli pozorování ihned hlásili,“ říká Bob Green, regionální koordinátor sčítání neofém oranžovobřichých ve Victorii.

K TÉMATU: Naučí se neofémy oranžovobřiché ze zajetí migrovat? Ochránci vypustili 15 ptáků na australské pevnině

Zástupci tasmánského programu na záchranu neofém oranžovobřichých zase zaznamenali pozorování dvou ptáků na soukromé zahradě v Cockle Creek. Ornitologové Ian Marmion a Janet Fentonová je vyfotografovali a ze snímků je patrné, že minimálně jeden jedinec je letošní mládě odchované v přírodě na jediném hnízdišti druhu v tasmánském Melaleucu. Zároveň jde o mimořádné pozorování, protože neofémy se zdržovali 60 km jihovýchodně od hnízdiště, což je více než 90 stupňů východně od běžné migrační cesty neofém oranžovobřichých do zimovišť v jižní Austrálii. „Pozorování ještě prověříme a zkusíme potvrdit identitu obou ptáků. Budeme pozorovat, kam se budou přesouvat, abychom lépe porozuměli tomu, co dělají tak daleko od migrační trasy,“ uvedli ochránci.

Úvodní foto: Brian Aherne, DELWP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..