Brexit bude mít dopad i na obchodování s papoušky, bude nutné povolení od ministerstva

Dovoz nebo vývoz papoušků z nebo do Velké Británie se odchodem této země z Evropské unie výrazně zkomplikuje. Jak informovalo české ministerstvo životního prostředí, tzv. brexit povede k tomu, že na Británii bude nahlíženo jako na třetí zemi a pro obchodování s ohroženými druhy chráněnými úmluvou CITES tak bude platit nutnost získat povolení od země vývozu i dovozu. Takzvané permity budou vyžadovány od chvíle, kdy Británie opustí EU a skončí i přechodné období, po které ještě bude moci využívat výhod, jako by byla právoplatným členem Unie. Termín závisí i na tom, zda k odchodu Británie dojde na základě dohody s EU, nebo proběhne tzv. „tvrdý brexit“.
„Ode dne, kdy Velká Británie vystoupí z Evropské unie (nejpozději 31. října 2019), na ni bude nahlíženo jako na tzv. třetí zemi. Ministerstvo životního prostředí upozorňuje dovozce a vývozce exemplářů CITES o dopadu brexitu na změnu podmínek pro mezinárodní obchod s ohroženými druhy chráněnými úmluvou CITES mezi Velkou Británií a EU, pro které je klíčové, zda bude schválena dohoda o vystoupení (“withdrawal agreement“), či nikoliv,“ píše české ministerstvo životního prostředí na svém webu. Pokud bude dohoda i vystoupení schválena, minimálně do konce roku 2020 se na vývozech a dovozech papoušků z a do Británie nebude nic měnit.

CITES – podávání žádosti o … by on Scribd

S dohodou nejdříve od roku 2021, bez ní okamžitě

„Pokud dohoda o vystoupení bude schválena, bude to znamenat, že až do konce přechodného období (tj. minimálně do 31. prosince 2020) se bude na Velkou Británii z pohledu aplikace práva EU nahlížet jako na členský stát EU, a tudíž pro dovoz a vývoz exemplářů CITES mezi Velkou Británií a EU nebude třeba povolení CITES (tzv. permit), jako tomu bylo doposud. Povinnost opatřit si povolení CITES k dovozu či vývozu exemplářů CITES mezi Velkou Británií a EU začne platit po konci přechodného období (tj. nejdříve od 1. ledna 2021),“ ujišťuje české ministerstvo. Pokud ovšem dojde na tvrdý brexit bez dohody o přechodném období, začnou pravidla s povinnými permity pro vývoz a dovoz platit hned den po vystoupení Británie z EU.

K TÉMATU: Nové podmínky pro nekomerční dovoz ptáků do EU: prvních 30 dní nesmí na výstavy a burzy

„Dovozní a vývozní povolení CITES jsou v České republice vydávána Ministerstvem životního prostředí (oddělením mezinárodních úmluv) v souladu s čl. 4 a 5 nařízení Rady (ES) č. 338/97 a zákonem č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, v platném znění. Podrobnější informace k podávání žádostí o povolení CITES lze získat na stránkách MŽP k CITES nebo dotazem na emailové adrese cites@mzp.cz,“ informuje resort, který hodlá o aktuálním dopadu brexitu na mezinárodní obchod s ohroženými druhy chráněnými úmluvou CITES informovat na svém webu www.mzp.cz, jakmile bude známo, zda dohoda o vystoupení Británie z Unie bude schválena, nebo ne.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / CITES
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..