Unikátní operace otevřené lebky zachránila mláděti kakapa sovího život

UVNITŘ VIDEO – Ojedinělou operaci, při které chirurgové zacelili vrozenou díru v lebce, absolvovalo na Novém Zélandu mládě kriticky ohroženého nelétavého papouška kakapa sovího. Papouška pojmenovaného „Espy 1B“ přijala veterinární klinika Wildbae Vet Hospital při Univerzitě Massey v Palmerston North, když mu bylo pouhých 56 dní. Kakapovi hrozilo, že mu otvorem v lebce bude unikat mozkomíšní mok a že mu do mozku pronikne infekce, která by způsobila meningitidu. Mládě se vylíhlo přirozeným způsobem v přírodě v ostrovní rezervaci Codfish. Ochránci jej odebrali z hnízda poté, co si na jeho hlavě všimli nezvyklé díry.
Záchranný tým nejprve poslal mládě na veterinární kliniky pro divoká zvířata v Dunedinu na Jižním ostrově, kde kakapovi provedli CT hlavy. Díky němu lékaři zjistili, že mozek mláděte odděluje od otvoru v lebce pouze tenká vrstva tkáně, která mohla být kdykoli narušena. „CT vyšetření prokázalo, že destičky jeho lebky nebyly úplně správně rozestavěny a otvor byl neustále otevřený,“ uvedl pro zpravodajský web Newsweek.com ředitel veterinární kliniky Wildbae Vet Hospital Brett Gartrell. „Mládě se vylíhlo s otvorem v lebce, který odhaloval část mozku a tuhou bariéru okolo něj. Technickým termínem se tento stav označuje jako meningoecefakokoel,“ dodal.

Šlo o první operaci svého druhu u ptáka

U lidí existuje podobná díra v lebce při narození a poté postupně zaroste, ale u ptáků je velmi neobvyklá, protože lebka má dokončit fixaci ještě před vylíhnutím. „Jde o to, že pokud by byla tkáň poškozena, otevřelo by to mozek vnějším vlivům a infekci,“ vysvětluje Brett Gartrell. A protože na světě zbývá pouhých 144 kakapů sovích, bylo třeba podniknout veškeré možné kroky k tomu, aby mládě bylo zachráněno. Lékařský tým z Wildbae Vet Hospital vytvořil konzilium ze specialistů z celého Nového Zélandu, které se zabývalo možností využití chirurgického zákroku používaného u lidí a savců. U ptáků však dosud taková operace nikdy neproběhla.

K TÉMATU: Přelomová hnízdní sezóna u kakapů sovích: 77 mláďat, celková populace stoupne o třetinu

„Jedná se o riskantní operaci a mezi běžné komplikace i lidí patří i trvalé poškození mozku, pokračující únik mozkomíšního moku a možnost meningitidy,“ upozornil šéf kliniky. Mládě kakapa bylo letecky přepraveno z Jižního ostrova do Palmerston North, asi 150 km severně od novozélandské metropole Wellingtonu. Operaci podstoupilo 29. dubna. Zákrok byl úspěšný a kakapo má velkou šanci dožít se ve zdraví dospělosti. Mohl by se tak zapojit do reprodukčního cyklu a napomoci vrátit kakapy do volné přírody na samotném Novém Zélandu. Zatím to však není možné kvůli přítomnosti nepůvodních predátorů, které na Nový Zéland zavlekli přistěhovalci.

Úvodní foto: Wildbae Vet Hospital
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..