Ochočený papoušek pomáhá obnovit řeč ženě, která utrpěla krvácení do mozku

UVNITŘ VIDEO – Opeřený domácí mazlíček může být dobrým terapeutem i učitelem. Dokládá to případ Sheron Dunawayové z Hattiesburgu v americkém státě Mississippi, již před časem hospitalizovali s krvácením do mozku. Žena utrpěla podobnou újmu jako při mrtvici a musela se znovu začít učit mluvit. Používá mechanické ventily pro dýchání, kardiostimulátor a užívá speciální léky pro ředění krve. Zpočátku se ji nedařilo rozmluvit, ale jen doby, než se role učitele zhostil ochočený mníšek šedý jménem Precious („Drahocenný“). Díky němu se Sharon rozvzpomněla na slova, která papouška učila a postupně jej od něj začala opakovat.
Sharon si tedy s mníškem vyměnila roli a nyní to byla ona, kdo papouškoval slova, která ho dříve naučila společně se svým mužem Butchem. „Pojmenovala jsem ho Precious, protože je mi tak drahý,“ vysvětlila Sheron televizní stanici WDAM7. Ochočený mníšek má dobrou paměť a je docela těžké před ním vyslovit něco, co by poté nezopakoval. Papoušek postupně pomáhat Sheron rozšiřovat její slovní zásobu prostřednictvím každodenní konverzace. Mezi jeho oblíbené fáze patří „Miluji tě“, „Dobré ráno“ a „Potřebuju políbit“. „Neustálé opakování těchto vět a pobyt s ním po celý den vedl k tomu, že se Sharon rychle zdokonalila v mluvení,“ popisuje Butch Dunaway.

Klikněte pro přehrání videa:

Papoušci často zachraňují svým majitelům životy

Přesto trvalo delší dobu, než byla Sheron Dunawayová schopna plynulé konverzace. „Ten čas věnovaný papouškovi a povídání s ním, kdy byli sami doma, byl k nezaplacení. Jinak by se nikdy nerozmluvila,“ míní Sheronin manžel. Není to poprvé, co papoušek pomohl svému majiteli ze zdravotních problémů. Osmašedesátiletá Britka Barbara Smith-Schaferová vděčí svému papouškovi žakovi velkému za opakovanou záchranu života. Žena trpí obstrukční spánkovou apnoe, která se projevuje silným chrápáním, namáhá srdce a může vést ke kardiovaskulárním onemocněním či hypoxii mozku (nedostatečnému okysličení), nezřídka i k úmrtí.

K TÉMATU: Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Ochočený žako Dominik se naučil napodobovat majitelčino chrápání a pokud změní intenzitu nebo žena přestane dýchat, přilétne k ní a klovancem a máváním křídly ji probudí. Množí se také případy, kdy papoušci upozornili své majitele na požár a zachránili jim tak život. Například ochočený papoušek žako v létě 2008 probudil své majitele v městečku Fair Oak v britském Hampshiru, když v kuchyni jejich rodinného domu vypukl požár. V domě v tu dobu spal majitel domu Francis Hall a jeho dva synové. Tříletý žako podle nich začal křičet „jako šílený“, jakmile se plameny dostaly do obývacího pokoje. Trojice před ohněm utekla do zahrady a stihla přitom vzít i klec s papouškem, jemuž poté za záchranu pořídili partnerku.

Úvodní foto: WDAM7 TV / repro Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..