Německé ACTP oznámilo světový prvoodchov amazoňanů červenokrkých mimo jejich domovinu

UVNITŘ VIDEO – Pouhých 14 měsíců od chvíle, kdy německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) přivezlo z karibského ostrova Dominika několik párů vzácných amazoňanů červenokrkých, oznámilo světový prvoodchov tohoto druhu mimo jeho domovinu. V chovném zařízení nedaleko Berlína se vylíhla dvě mláďata – první 10. května a druhé 14. května – která jsou odchovávána ručně. Pět párů amazoňanů červenokrkých si ACTP dovezlo se souhlasem vlády Dominiky do Německa 17. března 2018. Společně s nimi putovali do Berlína také dva v zajetí extrémně vzácní amazoňané císařští. Ptáci byli do ACTP zapůjčeni jako genetická pojistka pro případ ohrožení divoké populace na Dominice.
Vývoz ptáků z Dominiky vláda odůvodnila obavami o zachování obou endemických druhů, které přímo ohrožují ničivé hurikány. Reagovala tak na následky hurikánu Maria, který v září 2017 zpustošil většinu ostrova a zdecimoval část populací vzácných amazoňanů. Celkem 12 papoušků, které do té doby chovala botanická zahrada v Roseau na Dominice, tak bylo přemístěno do ACTP v Německu. Rychlost, s jakou akce proběhla, se setkala s ostrou kritikou některých ochranářských organizací, jež žádaly návrat vzácných ptáků zpět na Dominiku. „Stejně jako u předchozích rozhodnutí, jež podobným způsobem zachránila ohrožené druhy, i toto bylo provázeno negativními zprávami v médiích, dokud jsme neprokázali, že jde o špatnou kritiku,“ uvádí ACTP.

Vládní dohody s třemi karibskými státy

Stejnou dohodu jako s vládou Dominiky uzavřelo ACTP také s vládami dalších karibských ostrovních států – Svaté Lucie a Svatého Vincenta. I pro jejich endemické druhy papoušků, amazoňana ohnivého a amazoňana mnohobarvého, německé sdružení vytvořilo záložní populace v zajetí. Amazoňany ohnivé se mu přitom již daří v Německu rozmnožovat. Jedno letošní mládě dělá v inkubátoru společnost oběma amazoňanům červenokrkým. „Veškeré informace týkající se této chovatelské události a budoucích chovatelských úspěchů tohoto druhu budeme shromažďovat a publikovat v odborných časopisech,“ slibuje ACTP.

K TÉMATU: Amazoňané císařští a červenokrcí se z Německa časem vrátí zpět na ostrov Dominica, ujišťuje ministr

„Rádi bychom poděkovali vládě Dominiky za projevenou důvěru, stejně jako všem příslušným orgánům, které umožnily tento důležitý přesun papoušků do naší instituce a bezprecedentně se tak podíleli na tomto úspěchu,“ uvedlo sdružení na své oficiální stránce na Facebooku. Zdůraznilo také, že vedle samotného chovu ohrožených papoušků v Německu financuje také záchranné projekty přímo v Dominice a na Svaté Lucii a Svatém Vincentu. Pravidelně také školí tamní terénní pracovníky z lesních správ a nabízí stáže ochráncům přímo ve svém sídle v Německu. „Těšíme se na pokračování našich průkopnických partnerství v karibské oblasti,“ dodalo ACPT.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..