Zemřel Milan Vávra, neúnavný obhájce práv chovatelů papoušků na Slovensku

Ze Slovenska dorazila v pondělí ráno smutná zpráva, že nás ve věku 66 let navždy opustil Milan Vávra, dlouholetý chovatel papoušků a někdejší předseda Ústřední odborné komise pro chov exotického ptactva Slovenského svazu chovatelů (SZCH). Neúnavný obhájce chovatelů papoušků, který se nebál jít do střetu s ministerstvem životního prostředí kvůli legislativním změnám, jež ovlivňovaly život všem chovatelům exotů na Slovensku. Milan Vávra byl 40 let členem SZCH a dlouhá léta, až do roku 2014, předsedal exotářské komisi. Patřil také mezi iniciátory a zakladatele ptačí burzy na výstavišti Agrokomplex v Nitře, kde zastupoval SZCH a v posledních letech prosazoval přísnější burzovní řád, který vyžadoval čisté přenosky a patřičně velké prodejní klece. Nebál se kvůli tomu vykázat některé prodejce z burzy.

Milan Vávra se sám zabýval chovem papoušků, specializoval se především na amazoňany. O jejich chovu přednášel na několika česko-slovenských seminářích. Každoročně také vystupoval na mezinárodním semináři pro chovatele exotů v západoslovenské Kálnici. Účastníci této akce si jistě vzpomenou na jeho bouřlivé debaty se zástupci Slovenské inspekce životního prostředí a slovenského ministerstva životního prostředí kvůli změnám ve značení exotických ptáků spadajících pod mezinárodní úmluvu CITES. Slovensko mělo vždy přísnější podmínky než Česká republika a Milan Vávra se je snažil zmírnit. Vyvíjel v tomto směru mnoho aktivit, přičemž účastníci kálnických seminářů se mohli seznámit jen se zlomkem těchto snah.

Slovenský chovatel Milan Vávra vzdává hold ředitelce Papouščí zoo Bošovice Haně Škrhákové – Pádkové u příležitosti desátého výročí vzniku zoo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aktivní do posledních chvil

I přes zdravotní problémy, s nimiž se Milan Vávra potýkal v posledních letech, nevynechal žádnou důležitou chovatelskou akci na Slovensku ani v Česku. S jistotou jste ho mohli potkat na EXOTĚ Olomouc i V.I.P. setkáních chovatelů ve středočeských Kozovazech, ve zmíněné Kálnici nebo na EXOTICE v Lysé nad Labem. Pokud mu to zdraví dovolilo, nevynechal žádnou z ptačích burz v Nitře. Z této akce se snažil vytvořit burzu konkurenceschopnou s podobnými setkáními v západní Evropě. „Burza není jen místo pro prodej nebo obchod. Hodně chovatelů ji navštíví kvůli setkání s přáteli, kvůli nekonečným rozhovorům o ptácích, krmivu nebo si chtějí jen tak posedět u klobásy, kávy nebo půldeci vína,“ popisoval Milan Vávra loni touto dobou v dopise, jehož prostřednictvím vysvětloval zpřísnění podmínek pro prodejce exotů, a dodal:

„Pro hodně chovatelů je to sváteční den. Nepřešlapují kvůli zimě, když je venku mráz, nebrodí se v blátě, když prší. Toto a ještě mnohem víc nabízí Agrokomplex Nitra. Smutné je, že ti chovatelé, kterým je tento text určen, si ho s velkou pravděpodobností nepřečtou, protože jsou právě těmi, kteří tyto odborné časopisy a webové stránky týkající se exotářské problematiky asi moc nesledují. Myslím si, že jak to na burze vypadá, je ve velké míře v rukou samotných účastníků. Je to obraz chovatele, jeho přístupu k ptákům a chovatelství, přístup k těm, co stojí napravo nebo nalevo u jeho stolu a v neposlední řadě i k těm, kteří mu umožnili, aby tam stál. Proto vás žádám, hlavně pak ty, kterým je zatěžko vyrovnat se s novými pravidly a trendy, aby zvážili, jakým směrem se mají ubírat.“

Poslední rozloučení s Milanem Vávrou se uskuteční tento čtvrtek 27. února 2020 v 15 hodin v Domě smutku v Moravském Svatém Jánu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..