V Houstonu kdosi vypustil do parku 50 andulek. Dobrovolníci je chytali dva dny, konkuroval jim sokol

UVNITŘ VIDEO – Nezvyklý případ týrání zvířat řešila policie v americkém Houstonu. Kdosi totiž záměrně vypustil v parku Fiorenza na západě městské periferie Harris County téměř 50 andulek. O nezvyklém počtu různě barevných andulek se z Facebooku dozvěděla skupina ochránců zvířat Bears Etc., která následně po dva dny papoušky odchytávala. Ne všechny se ale podařilo zachránit, protože kromě lidí si exotů všiml i místní sokol a minimálně pět andulek ulovil. Ochránci pojali podezření, že andulky do parku vypustil majitel některého obchodu s domácími mazlíčky nebo jeho dodavatel. Případem se začaly zabývat i místní úřady a brzy potvrdily, že vypuštění andulek bylo záměrné.

Jeden ze svědků totiž v parku objevil poblíž odpadkového koše vyhozené papírové přenosky na andulky. Policisté přenosky zajistili a ověřují adresy pro dodání zásilky, které na nich byly uvedeny. Andulek se mezitím ujala organizace Bears Etc., která je převezla do vlastních prostor ke karanténě. Vypouštění papoušků do volné přírody je podle ochránců nejen nezákonné, ale také jde o týrání zvířat. „Škodí to nejen těmto exotům, ale i našim původním druhům ptáků,“ vysvětlila organizace. „Za prvé, andulky se staly oběťmi útoku sokola, protože nemají vůbec žádné zkušenosti s dravci. Za druhé, pokud by tyto andulky byly nemocné, mohly by nakazit volně žijící ptáky nebo migrující opeřence. Stalo se to v době, kdy probíhá ptačí tah,“ dodali zástupci Bears Etc.

Šlo o mláďata, která se asi nepodařilo prodat

Ochráncům se podařilo zachránit mezi 35 a 50 andulkami. Jejich přesný počet nebylo možné v prvních hodinách zjistit, protože je dobrovolníci umístili do temné místnosti, kde se papoušci mají zklidnit ze stresu, jemuž byli vystaveni při útocích sokola a chytání záchranářů. Po následujících 30 dní budou andulky v karanténě a poté je organizace nabídne k adopci. Mezitím Bears Etc. vyzvala své příznivce k dobrovolným příspěvkům na krmivo a veterinární přípravky pro zachráněné andulky. Podle videozáznamů a fotografií vypuštěných andulek se jedná o mladé ptáky odchované v letošním nebo v závěru loňského roku. Patrně se jich chtěl zbavit někdo, komu se nepodařilo mláďata prodat a nechtěl dále utrácet za krmivo a další potřeby pro papoušky.

K TÉMATU: Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Záměrné vypouštění nepůvodních druhů ptáků do přírody je ve Spojených státech, ale také v členských zemích Evropské unie a dalších státech nezákonné. Přistiženým viníkům hrozí peněžité tresty i podmínečná odsouzení. Některé země mají zákonem definované druhy papoušků, jejichž rozmnožování a vypouštění do přírody je trestné. Například ve Španělsku je takto od roku 2012 zakázán odchov mníšků šedých, alexandrů malých, papoušků senegalských, nandejů černohlavých, aratingů dlouhoocasých, aratingů červenolících, aratingů škraboškových, amazoňanů kubánských, amazoňanů modrobradých a amazoňanů žlutohlavých. Většina západo- a jihoevropských zemí má problém především s mníšky šedými a alexandry malými.

Úvodní foto: Avianavenue.com

1 komentář

  1. 😉 napsal:

    Co k tomu dodat, že se opravdu už někdo zbláznil, ale ptáci ti určitě nebyly…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..