Stovky kakaduů pustoší maková pole na Tasmánii. Nejde jim o opium, uklidňuje ornitoložka

UVNITŘ VIDEO – Nejen alexandři malí v Indii, ale také kakaduové žlutočečelatí na Tasmánii začali likvidovat maková pole tamních zemědělců. Jen několik dní před sklizní dosáhla škoda u jednoho farmáře až na 15 tisíc australských dolarů, což je v přepočtu 228 tisíc korun, upozornil australský zpravodajský server abc.net.au. Hejno kakaduů čítající asi 300 ptáků přilétá na pole každý den mezi 17 a 19 hodinou. Papoušci vždy utrhnou makovici na konci stonku a odlétnou s ní na nejbližší strom. Na rozdíl od alexandrů v Indii se kakaduové nezaměřují na alkaloidy, z nichž se vyrábí omamné látky, ale na samotná semínka, která jim dodávají potřebný tuk. Ptáci tak nejsou „zdrogovaní“ jako alexandři.

Alkaloidy se extrahují z vnitřních stěn makovic, což je pro kakaduy odpad. Po vyloupání semínek makovice odhazují. Farmář Bernard Brain si nebere při hodnocení situace servítky. „Kakaduové jsou při sklizni lepší než kombajn,“ říká. Denně proto musí svá pole chránit s plynovou pistolí a brokovnicí. „Během pozdního odpoledne strávím vždy hodinu až hodinu a půl naháněním hejn kakaduů sem a tam, dokud je nevyženu úplně,“ líčí. Papoušky ale hluk zcela neodradí, další den se na místo vrátí znovu. Bernard Brain jen doufá, že vedle dvou makových polí, která papoušci objevili, nezaregistrují i třetí, které se nachází poněkud výš v kopcích. „Myslím si, že kromě semen dostanou i dávku alkaloidu,“ říká farmář.

Úřady slibují kompenzace, sčítají škody

Právě u Bernarda Braina kakaduové napáchali škodu 15 tisíc dolarů na polích o rozloze 3,5 hektaru. „Veškeré snahy, jak jim v tom zabránit, přišly vniveč,“ stěžuje si. Zkušenosti Bernarda Braina potvrzuje i další pěstitelka máku Keith Riceová. Její pole se nachází poblíž městečka Scottsdale na severovýchodě Tasmánie. „Moje pole mají rozlohu 11,8 hektaru a při optimistickém odhadu byla nejméně třetina makovic vážně poškozena papoušky,“ konstatuje. Sama je přesvědčena o tom, že kakaduům jde pouze o mák a opiáty se jim do těla nedostanou. Letošní škody považuje za horší než v minulých letech. „Když to začnete počítat, dojdete na škody v řádu tisíců dolarů,“ upozorňuje.

K TÉMATU: Indičtí farmáři řeší problém se zdrogovanými papoušky. Alexandři létají na nezralý mák

Farmáři z celé Tasmánie nyní doufají, že se dohodnou s tamním ministerstvem zemědělství na náhradách škod. Resort již potvrdil, že vede dialog napříč asociací pěstitelů máku na Tasmánii. Do terénu již vyrazili státní úředníci, kteří se snaží odhadnout škody. Australští ornitologové mezitím upozornili, že kakaduům podle nich nejde o opiáty, ale tuk, který obsahují semena máku. Podle Maggie Watsonové, ornitoložky z Charles Sturt University a mluvčí společnosti BirdLife Australia, obsahuje mák asi 50 procent tuku a 22 procent bílkovin, takže je pro kakaduy velmi výživný. „Domnívám se, že pouze využívají nový zdroj potravy, než aby se z nich stali feťáci ptačího světa. Zkrátka je pro ně jednodušší získat mák, než by si opatřili jiný zdroj potravy,“ dodala Watsonová.

Úvodní foto: Flickr.com/Pieter Pieterse

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..