Zemřel Walther Wiener, autor prvního československého standardu cizokrajných ptáků a řady knih pro chovatele

V požehnaném věku 92 let zemřel v pondělí 14. prosince Walther Wiener, autor prvního československého Standardu cizokrajných ptáků a mnoha populárních knih pro chovatele exotického ptactva. Informoval o tom Jan Sojka, vydavatel časopisu Nová EXOTA, v jehož redakční radě byl Walther Wiener čestným členem. „Pan Wiener patřil k zakladatelům moderního „sportovního“ chovatelství v Československu. Byl autorem prvního Standardu cizokrajných ptáků, který byl platný více než 30 let,“ upozornil Jan Sojka. Širší chovatelské veřejnosti byl známý především jako autor knih Cizokrajní ptáci v klecích – kanáři a jejich kříženci, či Cizokrajní ptáci v klecích – 444 rad pro chovatele cizokrajného ptactva.

Děsivá válečná zkušenost

Walther Wiener se narodil v říjnu 1928 v Liberci do smíšeného manželství Němky a Žida. Po Mnichovské dohodě v roce 1938 jeho otec společně s třemi Waltherovými bratry utekl z obavy před nacisty z Liberce a společně s nimi i většina jejich přízných. Walther se společně s matkou přestěhoval do Loučné v Hrádku nad Nisou, kde se jako židovský chlapec schovával v podkroví domku místního německého hostinského. V domě strávil dlouhých pět let, dostal se z něj až v roce 1944. Jeho otce nacisté chytili a poslali do koncentračního tábora v Sachsenhausenu, který však přežil a později se dostal do Palestiny a odtud zpět do Evropy do československé armády. Válku přežili i všichni tři Waltherovi bratři.

Wienerův osud před dvanácti lety zmapovali školáci ze ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou v rámci projektu Pocta dětským obětem holokaustu. Vybrali si jej jako známou a uznávanou osobnost Hrádku, neboť Walther Wiener se do města vrátil a bydlel ve stejném domě, kde se za války skrýval. Zasedal také v místním zastupitelstvu, radnice mu udělila čestné občanství za příkladnou reprezentaci města a v roce 2007, když bylo nutné strhnout stoletý most v místní části Loučná a radnice nechala postavit nový, nechala jej pojmenovat „Most U Wienerů“. Pětileté dobrovolné vězení mohlo skončit tragicky, protože v roce 1944, rok před koncem války, Walther nastoupil do učení na cizí dokumenty, ale byl prozrazen a nacisté ho poslali do sběrného tábora, kde měl čekat na transport do Terezína.

Zemřel Jan Nedělník, největší chovatel amazoňanů v Evropě

Přežil a začal se naplno věnovat ptákům

„Vsadil jsem na to, že Němci jsou přesní a když se naschvál opozdíme k vlaku, odjedou bez nás. A to se také stalo. Strašně na nás řvali, ale pak nás poslali zpět, že pojedeme příště,“ popsal Walther Wiener v roce 2008 serveru iDnes.cz. Poté utekl do Německa a dostal se až do Chemnitzu, kde však zjistil, že situace není dobrá a přes bombardované Drážďany se vrátil zpět do Čech. Tam už měli nacisté jiné starosti a žádný další transport do Terezína se nekonal. Po válce se Walther šťastně shledal se svými bratry a později se oženil a odstěhoval do Izraele. Nakonec se ale vrátil zpět do Československa, do Hrádku nad Nisou. Izrael však nebyl pro komunistické Československo přátelskou zemí, takže Wienerovi měli problémy s úřady.

Celoživotním koníčkem Walthera Wienera byli ptáci. V roce 1956 spoluzakládal sbor posuzovatelů cizokrajného ptactva při Českém svazu chovatelů a dlouhá léta ho pak vedl. Stál za přípravou prvních pokynů pro posuzování ptáků a tabulkami pro hodnocení barevných kanárů. Z těch pak v roce 1979 vznikl první Standard cizokrajného ptactva, který vydalo Státní zemědělské nakladatelství. Když se v roce 1980 konal v Olomouci světový šampionát ptactva C.O.M., získal od prezidenta této organizace vyznamenání – zlatou medailí za zásluhy o rozvoj chovatelství. I díky jeho znalostem a zkušenostem mohl ČSCH vstoupit do C.O.M. a stát se jejím partnerem, takže pouze členové ČSCH se mohou dodnes účastnit světových šampionátů bodovaného exotického ptactva.

Nejznámější publikace od Walthera Wienera

Zakladatel mnoha specializovaných klubů

Známá je i publikační činnost Walthera Wienera. V edici Cizokrajní ptáci v klecích napsal tituly Kanáři a jejich kříženci a 444 rad pro chovatele cizokrajného ptactva, dále Velký lexikon chovu cizokrajného ptactva a Barevný dědičný atlas cizokrajného ptactva. Byl autorem řady odborných článků, ale také se podílel na přípravě receptur krmných směsí pro ptáky. Ačkoli se věnoval především chovu barevných kanárů, spoluzakládal i Klub chovatelů andulek, Klub chovatelů kříženců a Klub barevných a postavových kanárů, jemuž zpočátku předsedal. Věnoval se také ornitologii. V Hrádku nad Nisou založil ornitologický kroužek a založil ornitologickou zahradu. Spolupracoval také s ornitologickým kroužkem v Jičíně.

Celoživotní záliba v ptácích provázela Walthera Wienera i v pracovní kariéře. Během sedmdesátých let vedl prodejny Zverimexu v Liberci, které se staly nejlepšími obchody svého druhu v tehdejším Československu. Po listopadu 1989 se Walther Wiener věnoval výrobě vlastní suché krmné směsi pro exotické ptáky WI-WA. V Hrádku nad Nisou se nevěnoval pouze chovu ptáků, jeho koníčkem byli i králíci. „Jeho chov tehdy dokonce čítal 87 kusů angoráků,“ připomněl před časem Rudolf Vít v dnes již zaniklém časopisu Fauna. „Odešel poslední z „otců zakladatelů“ moderního česko-slovenského chovatelství. Čest jeho památce,“ uzavírá Jan Sojka, vydavatel a šéfredaktor časopisu Nová EXOTA.

Úvodní foto: archiv časopisu Nová EXOTA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..