Zemřel Jan Nedělník, největší chovatel amazoňanů v Evropě

Z Moravy přišla smutná zpráva o nečekaném úmrtí jednoho z nejznámějších českých chovatelů papoušků a specialisty na amazoňany Jana Nedělníka. Majitel unikátní sbírky amazoňanů a arů zemřel ve věku 67 let dnes nad ránem. Jan Nedělník má na svém kontě řadu tuzemských prvoodchovů, včetně velmi unikátních druhů, jako je amazoňan ohnivý nebo amazoňan mnohobarvý. Jako první soukromý chovatel v České republice také odchoval amazoňany nádherné a ary hyacintové. Chovu exotických ptáků se věnoval od útlého dětství, již od šesti let choval kanáry, andulky, korely či rosely. „Měl jsem pár voliér a postupně jsem se je snažil budovat dál, abych mohl chovat víc druhů,“ vzpomínal před šesti lety v rozhovoru pro Araraunu.
V Brodku u Prostějova, kde začínal s chovatelstvím ve velkém, si postupně vybudoval 65 venkovních a 50 vnitřních voliér. Zde začal skládat svoji kolekci amazoňanů, která je nejucelenější sbírkou papoušků tohoto rodu v celé Evropě. V roce 2008 získal pro svoje podnikání bývalý areál zemědělského družstva v Kobeřicích na Prostějovsku a postupně do něj přestěhoval všechny své papoušky. Vytvořil velké chovné zařízení, jehož základem byla budova bývalého kravína, z níž po obou stranách vychází dlouhé venkovní voliéry. Postupně jej zaplnil stovkami papoušků, především pak amazoňanů. Ke kompletnímu stavu mu scházely jen tři prakticky nesehnatelné druhy: amazoňan portorický, amazoňan císařský a amazoňan Kawallův.

„Amazoňané se mi odjakživa líbili. Jsou to takoví středně velcí papoušci, velmi inteligentní, tedy pokud k nim přistupujete jako chovatel, a ne jako obchodník. Spousta druhů a poddruhů nebyla nikdy v zajetí odchována, a to mě na nich vždycky lákalo. Získat nějaké poznatky, s nimiž bych se pak mohl podělit s ostatními,“ líčil Jan Nedělník v roce 2013 v rozhovoru pro Novou EXOTU a Araraunu, co jej tak uhranulo právě na amazoňanech. Vůbec prvním druhem, kterým zahájil svoji nikdy nekončící sbírku, byl amazoňan kubánský, jehož do tehdejšího Československa dovážel Zverimex. Následovali amazoňané modročelí, oranžovokřídlí a surinamští. Po jejich odchovech se mu dařilo získávat vzácnější druhy.

Velké úspěchy měl Jan Nedělník zejména s amazoňany nádhernými, které odchovával 30 let. Značná část chovatelů, již vlastní tento druh, má ptáky právě od něj. Chov amazoňanů nádherných však českým chovatelům komplikovaly povinné paternitní testy nařízené orgány ochrany přírody u všech v zajetí odchovaných mláďat. Jan Nedělník před lety díky své urputnosti docílil toho, že úřady přestaly vyžadovat tyto paternitní testy na náklady chovatelů u všech mláďat, ale pouze u prvních odchovů daného páru. Právě urputnost byla charakteristickou vlastností Jana Nedělníka. I když se mu v posledních letech nedařilo rozmnožovat vzácné amazoňany ohnivé a mnohobarvé, plánoval u nich použít metodu umělé inseminace, a ještě před několika dny o tomto záměru jednal se zástupci Loro Parque.

Pokud by existovala síň slávy chovatelů papoušků, Jan Nedělník by do ní bezesporu patřil. Hned vedle takových legend, jako byl Zdeněk Pichlík, Zdeněk Veger nebo Viktor Tukač.

Čest jeho památce!

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. dubna 2019

Dálší článek

Časopis Papoušci zrušil podzimní seminář Svět papoušků a lidí na Třech věžičkách u Jihlavy

2 Comments

  • Je to velká chovatelská ztráta. Upřímnou soustrast pozůstalým.

  • R.I.P.

    kanarikysobotove.sk

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější