Pražská zoo získala z Walsrode vzácné rajky volavé. Zatím je ale neuvidíte, zůstanou v zázemí

UVNITŘ VIDEO A GALERIE – Nejen vzácnými papoušky se bude moci v budoucnu pochlubit Rákosův pavilon v pražské zoologické zahradě. V jedné z vnitřních voliér časem návštěvníci spatří i pestrobarevné rajky volavé. Zoo Praha získala dva samce tohoto vzácného ptáka z německého ptačího parku Walsrode a stala se teprve třetí zoologickou zahradou v Evropě, která chová rajky volavé. Rajky však zatím zůstávají v neveřejném zázemí zoo, kde pro ně zahrada vytvořila speciální zařízení pro chov i budoucí odchov mláďat. Domluvený je už i dovoz dvou samic, které do Prahy doputují ze Spojených států, konkrétně pak z newyorkské Bronx Zoo a ze Zoo San Diego, jejíž kurátor je zároveň koordinátorem chovného programu rajek volavých v zoologických zahradách na celém světě.

Rajka volavá bývá často označovaná jako „tančící“ rajka. Podívejte se, proč:

Vzácnost i mezi soukromými chovateli

„Rajky jsou pozoruhodní a mimořádně atraktivní ptáci, kteří jsou v zoologických zahradách chováni jen zcela výjimečně,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich chovný program vede San Diego Zoo. Ta je také vlastníkem všech jedinců a rozhoduje, kam budou umístěni. K nám se rajky podařilo získat díky dlouhodobým vztahům, a především našim skvělým chovatelským výsledkům.“ V České republice se chovu rajek věnuje jen několik málo specializovaných soukromých chovatelů. Jeden z nich poslední dva roky vystavoval samce rajky královské na výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem. Větší druhy rajek jsou však v zajetí opravdovou vzácností a v Evropě se jejich chovu věnuje opravdu minimum institucí.

„Oběma samcům, kteří k nám přicestovali z odchovu z německého Weltvogelparku Walrode, jsou nyní dva roky. Právě s německým Walrode a se zoo v Rotterdamu nyní tvoříme trojici zoo, která tento druh rajek může chovat,“ popisuje kurátor ptáků v Zoo Praha Antonín Vaidl. „Na pestrobarevné zbarvení si naši samci budou muset ještě zhruba pět let počkat,“ dodal. Ve volné přírodě se právě kvůli chybějícímu zbarvení v tomto věku zdržují pouze v okolí tokanišť, než začnou starším, lépe zabarveným samcům konkurovat. Zbarvení je pro ně důležité i v době páření. Samci se shromažďují na tokaništích, kde předvádějí své pěvecké a taneční dovednosti.

Rajkám dělají společnost trogoni límcoví

„Samičky rajek jsou ve výběru partnera velmi vybíravé, a právě svými tanci a barevným zbarvením samci prokazují svou dokonalou zdravotní kondici. Čím zářivější barvy a dokonalejší taneček, tím větší šance, že samičku „přemluví“ k páření,“ přibližuje tokání rajek kurátor Vaidl a dodává, že právě pro tyto námluvy bude sloužit nově dokončené speciální zázemí v Zoo Praha. Dovoz samic z USA se bohužel držel kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Nová stavba pro chov rajek v chovném zázemí ptáků má tvar osmiúhelníku. Jde celkem o sedm vnitřních a pět venkovních voliérek kónického tvaru, které spojuje uprostřed kruhový prostor. Tento prostor bude sloužit nejen pro chovatele, ale právě pro samičku, která odtud bude mít přístup k voliérkám samců. „Ti jí budou ve svatební šatu předvádět své tance a ona si bude vybírat,“ dodává Antonín Vaidl.

Rajky nejsou jedinými obyvatelkami nového zařízení v zázemí, společnost jim tam dělají i další pestře zbarvení ptáci – trogoni límcoví, kteří přicestovali z Chester Zoo, jedné ze čtyř institucí na světě, kde tento druh chovají. Rovněž trogoni by se časem měli přemístit do veřejně přístupného Rákosova pavilonu. Rajka volavá se přirozeně vyskytuje na Papui Nové Guinei, kde je národním ptákem – objevuje se na vlajce i státním znaku.

Společně s rajkami obývají voliéru v Zoo Praha i trogoni límcoví:

Úvodní foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..