Mláďata vazů velkých odchovaná v Zoo Brno získal singapurský Jurong Bird Park

Tři mladé vazy velké, které se letos podařilo přirozenou cestou pod rodiči odchovat brněnské zoologické zahradě, získala známá singapurská zoo Jurong Bird Park. Původně madagaskarský a komorský druh papouška (jde o největší papouščí druh v Africe, který délkou těla předčí i známějšího žaka), který se nevyznačuje nijak pestrým zbarvením – celý je černý a vzdáleně připomíná většího štíhlého holuba – patří v asijských zoo k vzácnostem. „Tento druh tam chovají jen tři zoologické zahrady, v Singapuru, Malajsii a na Srí Lance. Dosud měla každá po jednom jedinci. Příletem brněnských papoušků se počet vazů velkých v Asii zdvojnásobil,“ uvedl pro Brněnský deník mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Vazové do Singapuru putovali tři dny. Nejprve je zoo přepravila do Prahy na Letiště Václava Havla, odkud pokračovali letecky do Istanbulu a teprve odtud přímo do Singapuru. Všichni tři papoušci náročný transport zvládli. „Jsou v pořádku, dorazili v dobré kondici a podle tamních kolegů už se vrhli i na krmení,“ ujistil mluvčí brněnské zoo. V Brně letos odchovali vazy velké potřetí, každý rok šlo o tři mláďata. Zoo uplatňuje skupinový chov jedné samice a několika samců, stejně jako se vazové chovají přirozeně ve volné přírodě. Tam se samice páří s několika samci a poté se od nich nechávají „vydržovat“ při hnízdění. Naopak chov skupiny vazů, v níž je několik samic, se neosvědčil – samice se navzájem napadají.

Třetí odchov vazů velkých v brněnské zoo: letos tři mláďata přirozenou cestou pod rodiči

Jurong Bird Park má i ary škraboškové a kobaltové

Vaza velký se vyznačuje i dalšími unikátnostmi: samicím v době hnízdění vypadá peří na hlavě, takže vzdáleně připomínají supy. „Lidé nám pak často volají, protože si myslí, že jsou papoušci nemocní a něco se jim stalo,“ svěřil se loni kurátor ptáků brněnské zoo Petr Suvorov. Zajímavé je i samotné páření vazů: samci jsou totiž na rozdíl od jiných druhů papoušků vybaveni vychlíplou kloakou, která připomíná penis. Páření pak může probíhat až půl hodiny, kdy je samec se samicí doslova pevně svázán. Poněkud nepříjemnou charakteristikou vazů je pronikavý hlas, kvůli kterému už mnozí soukromí chovatelé zažili problémy se sousedy. V České republice je ze zoo chovají kromě Brna také v Plzni.

Singapurský Jurong Bird Park patří mezi největší a nejznámější ptačí parky v Asii. Do povědomí milovníků papoušků se dostal před třemi lety, když se dohodl s katarskou záchrannou stanicí Al Wabra a německým Sdružením na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) na desetileté zápůjčce dvou párů arů kobaltových a dvou samic arů škraboškových. V té době šlo o jedinou instituci na světě, která veřejně vystavovala všechny tři modré druhy arů, včetně největšího ary hyacintového. Později oba vzácné druhy získala i belgická Zoo Pairi Daiza. Kurátorem ptáků Jurong Bird Parku je Juan Cornejo, bývalý kurátor největšího papouščího parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife.

Máme všechny tři modré druhy arů a vystavíme je, chlubí se singapurský Jurong Bird Park

Úvodní foto: Petr Suvorov, Zoo Brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..