UVNITŘ VIDEO – Již potřetí se letos podařilo brněnské zoologické zahradě odchovat vazy velké, největší africké papoušky, kteří vzdáleně připomínají větší černé holuby. Po předloňském prvoodchovu tří mláďat, z nichž jedno později uhynulo (samice, dva samci odchovaní k samostatnosti poté odešli do jiných evropských zoo) a loňských třech odchovaných mladých se letos vazové velcí v Zoo Brno starají o další tři mladé ptáky. Brněnská zoo uplatňuje společný chov samice a několika samců, jak je to u vazů běžné ve volné přírodě. Samice se páří s třemi až osmi samci (v brněnské zoo jsou čtyři), kteří se potom o ní během inkubační doby snůšky a krmení mláďat starají.
Zajímavé je, že u vazů velkých jsou samice ve vztahu k samcům dominantní. Odpovídá tomu i jejich velikost, kterou předčí samce. „Chovat více samic najednou se samci bych nedoporučoval, samice jsou velmi aktivní a vyžadují pozornost,“ říká Petr Suvorov, kurátor ptáků brněnské zoo. V Brně se o takový chov pokoušeli, ale skončilo to úhynem jedné samice. I když o tom zoo nemá žádný důkaz, Petr Suvorov se domnívá, že jedna ze samic doplatila na žárlivost a agresivitu druhé. Proto nyní intenzivně pracuje na tom, aby se zahradě podařilo prodat loňskou samičku, jež žije ve společné voliéře s rodiči a dalšími sourozenci – samečky. „Jsme tedy radši, když mezi mláďaty převažují samci,“ vysvětluje.
Páření vazů velkých:
Snad budou převažovat samci, doufá zoo
Vazové velcí sice nejsou příliš atraktivně zbarvení ptáci, ale o co méně pestré je jejich peří, o to jsou temperamentnější. Během hnízdní sezóny samicím vypadá peří na hlavě, až je zcela lysá (žlutavé barvy), podobně jako u supů. Samci pelichají jinde po těle. Po vyhnízdění samice na hlavě opět opeří, ale během hnízdění je to jasný rozlišovací znak mezi pohlavím rodičů. Netypické je i páření těchto papoušků. Kloaka samce je během aktu vystouplá a dochází k pevnému spojení se samicí, což připomíná spíše kopulaci savců. Někdy tento akt může trvat i několik minut až půl hodiny (viz video). Stejné chování je typické pro všechny druhy vazů (také u vazy malého, vazy seychelského a vazy komorského).
Z chovu vazů velkých v brněnské zoo (Foto: Petr Suvorov):
Brněnská zoo má štěstí na přirozené odchovy mláďat. Loňské hnízdění dokonce mohla podrobně zaznamenávat, samici nevadily kontroly budky s fotografováním mláďat (podrobný článek poté vyšel v časopisu Nová EXOTA). Letos se zoo rozhodla samici nerušit a napjatě očekává na okamžik, kdy bude moci nechat zjistit pohlaví mláďat.
Papoušci rodu Vaza už nejsou jen dva, přibyli k nim ještě vaza seychelský a vaza komorský
Úvodní foto: Petr Suvorov, Zoo Brno