Opět se zavírají zoologické zahrady, letos už potřetí. O kompenzacích stát mlčí

Ode dneška se opět zavírají všechny zoologické zahrady v České republice. Kvůli zhoršující se epidemické situaci to nařídila vláda, která tak postupuje v souladu se svým Protiepidemickým systémem (PES). Ten se již týden pohybuje na stupni 4, během něhož mají být uzavřeny všechny restaurace, vnitřní sportovní zařízení a také zoo. Pro ně to znamená již třetí nedobrovolné uzavření v letošním roce, tentokrát již 15 dní od posledního otevření. Poprvé musely zoo uzavřít své brány 18. března a znovu otevíraly až 27. dubna. Druhá uzavírka trvala od 9. října do 3. prosince. Jak dlouho budou zoo uzavřeny nyní, není vůbec jasné. Podmínkou pro jejich otevření je pokles PES na stupeň 3.

Pro zoologické zahrady znamená další uzavření velké ekonomické problémy. Třetinu letošního roku nebyly přístupné návštěvníkům, což představuje obrovské ztráty na vstupném, prodeji suvenýrů, ale i existenční problémy pro provozovatele stánků s občerstvením a restauracemi. Přitom není vůbec jasné, zda stát bude zoologickým zahradám vyplácet nějaké kompenzace jako provozovatelům restaurací, hotelů a dalších provozů, které nyní znovu uzavírá. Prostřednictvím Twitteru na to upozornil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. „Šíří se nám tady takový omyl. Stát prý přispěl zoologickým zahradám, aby jim pomohl překonat covidovou krizi. Tak nepřispěl,“ uvedl.

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Nikdo se s námi nebaví, opakuje ředitel Zoo Praha

„Zajímalo by mě, do jaké míry by kontakty mezi lidmi a jejich mobilitu zvýšilo, kdyby v zimě zůstaly otevřené venkovní areály zoologických zahrad. Jinými slovy bych rád věděl, o co se opírá rozhodnutí je uzavřít. Zmiňuji to ovšem jen jako příklad, považoval bych za vhodné, abychom se o jakýchkoli opatřeních dozvídali včas, aby byla zdůvodněná a aby se všem měřilo stejným metrem. Nic z toho se neděje,“ posteskl si ředitel Zoo Praha následně i na Facebooku. „Pochopitelně také očekávám, že stát zoologickým zahradám alespoň částečně kompenzuje ztráty, které jim vznikly příkazem je uzavřít či zásadně omezit jejich provoz. Píšu to sem takhle veřejně proto, že se zoologickými zahradami, ani jejich Unií se nikdo nebaví,“ dodal.

Právě pražská zoo na tom je ještě z hlediska pokrývání ztrát způsobených vládními opatřeními proti šíření koronaviru poměrně dobře. Její zřizovatel, Magistrát hlavního města Prahy, pokryl jarní výpadek příjmů ze vstupného ve výši několika desítek milionů korun. Zahradě se také mimořádně daří oslovovat dárce, jimž nabízí k prodeji „stravenky“ pro zvířata, výrazně se zvýšil zájem také o adopci zvířat a nákup online vstupenek na dobu, kdy bude zoo otevřena a suvenýrů přes e-shop. Za poslední dva týdny, kdy mohly být zoo otevřeny, do té pražské zavítalo maximálně 2,5 tisíce návštěvníků denně. Vláda po tuto dobu omezila počet návštěvníků na čtvrtinu kapacity dané zoologické zahrady. Protože však nevysvětlila, jak se kapacita zoo vypočítává, šlo spíše o symbolický údaj.

Všechna zoo v Česku jsou uzavřena, stejně tak Loro Parque a kvůli koronaviru nepřijímá návštěvy ani německé ACTP

Úvodní foto: Tomáš Kubelka (ara hyacintový v Zoo Ostrava)

Předchozí článek

Madrid vypsal tendr na likvidaci 12 tisíc invazních mníšků šedých. Zaplatí za ni 2,4 milionu euro

Dálší článek

Pašování papoušků přes kanadsko-americkou hranici se nevyplatilo: dvouletá podmínka a pokuta

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější