Pašování papoušků přes kanadsko-americkou hranici se nevyplatilo: dvouletá podmínka a pokuta

Dvouletý podmíněný trest a pokutu 1 905 amerických dolarů (v přepočtu 40 tisíc korun) vyměřil federální soudce ve Vermontu čtyřicetiletému muži, který byl zadržen při pašování šesti papoušků z Kanady do Spojených států. Jafet Rodriguez tak kromě záznamu v rejstříku trestů musí uhradit výdaje spojené s karanténou ptáků a péčí do doby, než byli předáni zoologické zahradě. Případ se stal již v únoru letošního roku, soudce však o trestu rozhodl až nyní. Smůlou pro pachatele bylo, že se mezi pašovanými papoušky nacházeli ptáci, kteří spadají do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy. Šlo o čtyři amazoňany velké. Dalšími dvěma papoušky byli amazónci bělobřiší, informoval server Shore News Network.

Rodriguez papoušky přenesl v černém pytli přes zelenou hranici poblíž města Derby Line ve státě Vermont, který sousedí s Kanadou. Podle vyšetřovatelů nejprve zaparkovat svoje auto poblíž Haskell Free Library a vydal se pěšky přes hranici. Na druhé straně si vyzvedl z jiného auta zaparkovaného ve Stansteadu ve státě Quebec papoušky a opět s nimi pěšky přešel hranici zpět do USA. Místo je známé tím, že zde lidé mohou volně přecházet hranici mezi USA a Kanadou, aniž by museli procházet celní a hraniční kontrolou USA. Muže však celou dob sledovala hlídka pohraniční policie a poté, co pytel s papoušky naložil do svého auta, jej zadržela. Jafet Rodriguez se na místě přiznal k převozu papoušků bez patřičného povolení.

Muž se nejprve snažil přesvědčit policisty, že papoušci měli být dárkem pro jeho matku a sestru. Vzhledem k tomu, že oba druhy spadají pod CITES (amazonek bělobřichý v rámci CITES II), nelze je do USA dovézt bez patřičného povolení a s dokumenty, které prokazují jejich legální původ. Hlídka exoty předala americkému federálnímu ministerstvu zemědělství a to je nechalo převézt do zvířecího útulku Rock Tavern v New Yorku do karantény. Po jejím absolvování papoušci putovali do zoologické zahradě v Severní Karolíně, do jejíhož vlastnictví je ministerstvo převedlo. Jak amazoňané velcí, tak amazónci bělobřiší patří mezi nejžádanější papouščí druhy na domácí mazlíčky. Jde o často chované exoty, jichž je v USA dostatek.

USA vyřadily neofémy modrohlavé a tyrkysové ze seznamu ohrožených druhů

Úvodní foto: Thetelegraph.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..