Britská vláda zvažuje odstřel alexandrů malých, na ostrovech jich žije už přes 50 tisíc

UVNITŘ VIDEO – Postupem madridské radnice při likvidaci invazních mníšků šedých se chce inspirovat britská vláda v boji s přemnoženými alexandry malými. Podle deníku The Telegraph kabinet vede diskuse s ministerstvem životního prostředí, jakým způsobem by bylo možné redukovat divokou populaci těchto papoušků, jejíž početnost na britských ostrovech se pohybuje okolo 50 tisíc jedinců. Většina alexandrů přitom žije v Londýně, kde pomalu vytlačují původní druhy ptáků. Vláda ani ministerstvo nechtěli informace listu komentovat, odborníci ale pro deník plán zkritizovali jako dopředu odsouzený k neúspěchu. Londýnská radnice se v minulosti opakovaně snažila počet alexandrů malých redukovat, ale neúspěšně.

The Telegraph uvedl, že vláda chce s alexandry malými „zatočit“ podobně jako s invazními veverkami popelavými, které pochází z Kanady a postupně vytlačují původní rezavé veverky obecné. „Pokusy o likvidaci alexandrů malých v Británii se v posledních letech míjely účinkem, ačkoli vlastníci pozemků mohli tyto ptáky střílet bez zvláštního povolení. Zdá se, že letošní zimu se snahy o jejich likvidaci zintenzivnily,“ uvedl server Londonlist.com, který zároveň upozornil, že Královská společnost pro ochranu ptáků (RSPB) plány na likvidaci alexandrů malých nepodporuje. Organizace na svém webu uvádí, že alexandři soupeří s původními druhy ptáků, jako jsou datlové, špačci a brhlíci o vhodné hnízdní dutiny.

Důležitý je včasný monitoring, věří ornitologové

„RSPB v současné době není pro likvidaci alexandrů malých, ale se toho názoru, že je důležité monitorovat šíření těchto papoušků a posuzovat negativní dopady na naše původní druhy ptáků,“ píše společnost na svých stránkách. Vláda má podle RSPB zajistit, aby nepůvodní druhy neměly negativní vliv na původní divoké druhy zvířat a případně poskytnout politický rámec pro řešení možných rizik spojených s přemnožením invazních druhů. „Zahrnuje to posouzení všech rizik založené na zkušenostech s nepůvodními druhy, které se již ve Velké Británii vyskytují nebo se pravděpodobně do země dostanou. Rozhodnutí o veškerých nezbytných opatřeních musí vycházet z výsledků analýzy těchto rizik,“ zdůrazňuje RSPB.

Královská společnost pro ochranu ptáků zároveň upozornila, že alexandři malí, stejně jako všichni další divocí ptáci ve Velké Británii, jsou chráněni zákonem. „Tento druh lze v Británii střílet pouze na základě vydané licence, ale pouze v ojedinělých případech, kdy tito ptáci představují vážnou hrozbu pro ochranu původních druhů, způsobuje vážné škody na úrodě nebo je to nutné z důvodu zajištění bezpečnosti leteckého provozu,“ dodala RSPB. A alexandry malými se potýká i Španělsko, které však veškeré snahy napřelo k boji s mníšky šedými, jejichž gigantická hnízda mohou způsobovat další problémy – zkraty vedení vysokého napětí, problémy s elektrifikovanými železničními tratěmi nebo mohou pádem ohrozit zdraví a životy lidí ve městech.

Madrid vypsal tendr na likvidaci 12 tisíc invazních mníšků šedých. Zaplatí za ni 2,4 milionu euro

Úvodní foto: flickriver.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..