Ochráncům se daří do Alp vracet ibisy skalní. Bohužel je střílí lovci v italském zimovišti

UVNITŘ VIDEO – Až na 160 jedinců se podařilo rozmnožit uměle vysazenou populaci ibisů skalních v rakouských Alpách a v Bavorsku. Podle zástupců reintrodukčního programu Waldrappen se již značná část těchto ptáků naučila sama migrovat do zimoviště v italském Toskánsku, i když někteří jedinci kvůli teplejším zimám zůstávají v okolí Alp a ochránci je musí pravidelně odchytávat a převážet do italského regionu Bolzano či přímo na zimoviště na toskánském pobřeží. Tam ibisové pravidelně tráví zimu, než se vrátí do alpských hnízdišť. Bohužel, během zimování část ohrožených ptáků padne za oběť italským lovcům. Naposledy se tak stalo loni v listopadu. Samice přezdívaná Afra se zdržovala asi dva týdny v laguně Orbetello na toskánském pobřeží, než se její GPS lokátor odmlčel.

Skupina dobrovolníků poté vypátrala poblíž míst, kde se ptáka podařilo naposledy lokalizovat, jeho tělo. Následná pitva potvrdila, že samice byla zastřelena. Samice Afra se loni na podzim stala mediální „celebritou“, když se při tahu na jih zatoulala západním směrem do Isère ve východní Francii. Protože se zde chovala velmi důvěřivě a nechala k sobě přiblížit lidi, byla odchycena a předána do rehabilitačního centra pro divokou zvěř, odkud však byla hned následující den po veterinární prohlídce vypuštěna zpět do přírody. Poté se jí podařilo najít správný směr a koncem října dorazila do zimoviště v Toskánsku, kde však byla odstřelena. Bohužel nejde o jediný případ svého druhu a ochránci proto vyzývají italské úřady, aby apelovaly na lovce v regionu, kteří patrně nerozlišují, po čem střílí.

Ve střední Evropě jsou již čtyři kolonie ibisů skalních

Ibis skalní se ve střední Evropě přirozeně vyskytoval až do 17. století, kdy byl vyhuben právě častým odstřelem. Svého času šlo o jednoho z nejohroženějších ptáků světa. Přirozené hnízdní kolonie těchto ptáků zůstávají už jen v Maroku a Turecku. Někdejší hnízdiště v Sýrii zanikla, naopak biologům se daří tyto ptáky vracet do míst, kde se vyskytovali před stovkami let. Kromě Rakouska a Německa jde také o Španělsko, kde se však reintrodukce příliš nedaří kvůli predaci výry. Ptáci se zde sice začali úspěšně rozmnožovat, bez lidských zásahů a posilování místní populace dalšími ptáky odchovanými v zajetí by ale španělská linie ibisů skalních zřejmě vymřela. To samé se nedá říci rakouské a německé populaci, které letos vyvedly celkem 27 mláďat.

Protože jde o tažný druh, který by těžko vydržel podmínky středoevropských zim v okolí Alp, museli ochránci přírody uměle vysazené ptáky naučit migrovat do zimovišť v Itálii. Použili k tomu ptáky zvyklé na lidi a ultralighty, které ibisy provázely po celý let z Alp do italského regionu Bolzano. Starší ptáci později začali zvládat cestu do zimovišť sami, takže loni na podzim již ultralight s ibisy neletěl. Výsledkem byla přirozená migrace 120 ptáků, dalších 40 zůstalo v okolí hnízdišť a ochránci se postupně pochytali a odvezli do Itálie za zimujícími ibisy. To je dobrý výsledek, vezmeme-li v úvahu, že první nová kolonie ibisů skalních vznikla v Bavorsku v roce 2010 a další tři následovaly poté v Rakousku a Německu.

Ibisové skalní létali i v Praze, i když neplánovaně:

Po Praze létají ibisové skalní, uprchli ze zoo. Zatím se podařilo odchytit dva, dalších 16 uniká

Úvodní foto: waldrapp.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!