Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2020: aratinga oranžovočelý

UVNITŘ VIDEO – Poněkud překvapivý skok hned přes dvě kategorie v Červené knize ohrožených živočichů IUCN letos „předvedl“ středoamerický papoušek aratinga oranžovočelý. Do loňského prosince byl považován za „nejméně dotčeného“ (LC), zatímco podle poslední aktualizace seznamu ohrožených zvířat patří již mezi „zranitelné“ (VU). To je kategorie, v níž se aktuálně nachází třeba i ara hyacintový. Čím to, že se aratinga oranžovočelý dostal mezi zranitelné druhy, když ve Střední Americe jde o celkem běžného ptáka, jehož celkovou divokou populaci odborníci z BirdLife International odhadují na půl milionu až pět milionů jedinců? Jde především o obavy z nelegálního odchytu, kterému tito papoušci čelí v Mexiku.

Právě Mexiko má odchyty aratingů oranžovočelých nejlépe zmapované. Do roku 2008 bylo možné aratingy chytat legálně a touto cestou bylo v letech 1998 až 2008 odchyceno téměř devět tisíc aratingů oranžovočelých. Jenže vedle oficiální statistiky povolených odchytů existuje ještě jedna statistika, která zahrnuje odchyty „divoké“, bez povolení. A ty hovoří o mnohem vyšších počtech. Mexické úřady v letech 1995 až 2019 zabavily celkem 11 402 nelegálně odchycených aratingů oranžovočelých, přičemž tamní agentura na ochranu životního prostředí PROFEPA odhaduje, že šlo asi jen o dvě procenta papoušků tohoto druhu na černém trhu. To by znamenalo, že celkově se v tomto období nelegálně obchodovalo až s 570 100 aratingy oranžovočelými. A to jenom v Mexiku.

Mexické úřady zabavily pašerákům 43 aratingů oranžovočelých, část měla peroxidem upravené peří

Odchytů ubývá, děsí však peroxidové „úpravy“ peří

Dnešní mexická populace aratingů oranžovočelých se odhaduje na 330 tisíc až 3,3 milionu jedinců. I kdyby se reálná čísla pohybovala u horní hranice tohoto odhadu, znamenalo by to, že pytláci za poslední čtvrt století pochytali značnou část divoce žijících aratingů. V Mexiku se navíc rozmáhá „úprava“ takto odchycených ptáků peroxidem, kterým pytláci a prodejci odbarvují peří papoušků a vytváří z nich „nové druhy“ nebo „mutace“. Nenávratně jim tak ničí peří a způsobují jim zdravotní komplikace. A tak i když BirdLife International připouští, že míra nelegálního odchytu aratingů oranžovočelých v posledních letech klesá, ochránci prosadili změnu klasifikace druhu v Červené knize ohrožených živočichů IUCN pro jistotu, kdyby se situace znovu zhoršila. Ostatně, z některých lokalit tito papoušci už zcela vymizeli.

Nelegální odchyt aratingů oranžovočelých probíhá i v dalších středoamerických státech, například v Kostarice a Salvadoru, není však tak intenzivní jako v Mexiku, kde je tento druh druhým nejčastěji odchytávaným papouškem po amazoňanu běločelém. V celé Střední Americe je tento aratinga považovaný za naprosto běžný druh, ale časy se mění a početnost jednotlivých populací v různých lokalitách povážlivě kolísá. Je to paradoxní, protože v zajetí jde o jednoho z nejčastěji chovaných aratingů. Mimochodem, stejný paradox se týká i dalšího populárního zástupce rodu, aratingy slunečního. A do třetice: věděli jste, že aratingové oranžovočelí žijí jako invazní druh i na Portoriku a jižním cípu Floridy, tedy ve Spojených státech? Tam jsou považováni za škůdce.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Snowmanradio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..