Mexické úřady zabavily pašerákům 43 aratingů oranžovočelých, část měla peroxidem upravené peří

UVNITŘ GALERIE – Další případ „přemalovávání“ nelegálně odchycených papoušků peroxidem na unikátní barevné variace řeší mexické úřady. Federální úřad na ochranu životního prostředí PROFEPA zabavil ve městě Pabellón de Arteaga, které se nachází ve státě Aguascalientes v samém středu Mexika, 43 aratingů oranžovočelých, kteří byli určeni pro černý trh s domácími mazlíčky. Úředníci dostali tip od městské policie v Pabellón de Arteaga, která zaznamenala přesun většího počtu papoušků automobilem směřujícím na blízkou dálnici. Na té potom jednotka PROFEPA vůz zastavila a zkontrolovala. Vzhledem k tomu, že majitel papoušků neměl doklady o jejich legálním původu, byli ptáci ihned zabaveni.

Papoušci se nacházeli v malé přepravní kleci a také v papírové krabici, která skrývala 15 aratingů, jejichž peří bylo na hlavě vyběleno peroxidem. „Ptáci vykazovali znaky nedůstojného a neohleduplného zacházení, měli zastřižené letky na křídlech a odbarvené hlavy,“ uvedla PROFEPA v oficiální tiskové zprávě. Všech 43 aratingů úřady neprodleně předaly do záchranné stanice Rodolfa Landerose Gallegose. Zadržení pachatelé čelí vyšetřování na svobodě, úřady s nimi vedou správní řízení. Podle diskusí, které případ vyvolal na oficiální stránce PROFEPA na Facebooku, není nelegální prodej aratingů oranžovočelých podél dálnice vedoucí okolo města Pabellón de Arteaga ničím výjimečným.

Nelegální prodej papoušků podél silnic jen kvete

„Na trhu Nativias v Mexico City prodávají tento druh papouška. Když se jich zeptáte na původ ptáků a zda je získali legálně nebo ne, prodejci předstírají, že nechápou otázku,“ napsal v diskusi Ricardo Cordero. „Na silnici vedoucí z Tepic-puerto do Puerto Vallarta (která projíždí Sayulitou) vždycky postávají lidé a prodávají tyto papoušky a nikdy jim nikdo nic neřekl. Doufám, že se toho PROFEPA chopí,“ uvedla Angeles Ibarra Razura. Podle Josého Gpe Cruze, který na informaci reagoval přímo na Facebooku, však PROFEPA neprovádí namátkové kontroly silničních tahů, ale řeší konkrétní podněty od obyvatel, takže navrhuje, aby se uživatelka obrátila buď telefonicky nebo písemně na tento úřad.

„A kdy se sakra PROFEPA vypraví na dálnici Minatitlán – Villahermosa. Snad tisíckrát jsem upozorňoval na prodej aratingů oranžovočelých a nikdy se tam nikdo nevydal na kontrolu. Ani policie, ani armáda,“ stěžuje si další uživatel Facebooku J. Manuel Elvira Armas. V případě, že PROFEPA zadrží pachatele a ti jsou obviněni z nelegálního odchytu a prodeje původních druhů papoušků, hrozí jim peněžitý trest 3 000 mexických dolarů nebo odnětí svobody až na devět let. Odbarvování původní barvy peří papoušků peroxidem vodíku používají nelegální prodejci ptáků v Mexiku proto, aby vytvořili zcela nový nebo kriticky ohrožený druh, za který dostanou od zájemců více peněz. Ptákům ale mohou způsobit velké zdravotní problémy a doživotní následky.

Prodejci papoušků v Mexiku „vyrábí“ nové druhy pomocí bělidla. Často je nenapravitelně poškodí

Úvodní foto: PROFEPA

Předchozí článek

Nová opatření proti koronaviru platí i pro ptačí burzy. Ve vnitřních prostorách nad 100 lidí musí být roušky

Dálší článek

Další případ pašování arů hyacintových v Indii: šest papoušků odhalili v kamionu u hranic s Barmou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější