UVNITŘ VIDEO – Necelý měsíc po zabavení zásilky vzácných papoušků na mezinárodním letišti v indické Kalkatě si v úterý večer připsali indičtí úředníci ochrany přírody další úlovek. Přímo na dálnici mezi státy Asám a Mizorám na samém východu země poblíž hranice s Barmou odhalili pašovaná zvířata na korbě kontrolovaného kamionu. Stejně jako v případě Kalkaty byli mezi pašovanými papoušky arové hyacintoví, a to rovnou šest jedinců. Dále šlo o klokana, dvě opice a tři želvy. Úředníci přitom nešli na jistotu, kamion pouze rutinně kontrolovali, když je zaujal silný zápach. Řidič nákladního vozu tvrdil, že jde o zkažené ovoce, úředníci se ale nenechali ošálit a korbu důkladně prohlédli.
Zvířata byla podle portálu NDTV.com uzavřena v plastových bednách a kartonech a podle výpovědi zadržených pachatelů směřovala do města Guváhátí ve státě Asám. Vyšetřovatelé nevylučují, že zásilka byla součástí větší akce mezinárodního kartelu nelegálních obchodníků s ohroženými druhy zvířat. Tomu by nasvědčovalo i červnové zadržení zásilky papoušků na kalkatském letišti, jež měla směřovat do Bengalúru. V obou případech měli být cílovou destinací zvířat indičtí chovatelé a obě zásilky byly objeveny náhodou: v Kalkatě při nakládání do nákladního letadla Air Cargo, v Asámu při kontrole kamionů, zda nepřevážejí nelegálně těžené dřevo. S pašeráky zvířat má Indie čím dál větší problémy.
Zvířata patrně skončila v zoo
Muži zadržení v kamionu skončili ve vazbě a čekají na verdikt soudu. „V souvislosti s pandemií koronaviru musíme potírat tyto praktiky pašování domácích mazlíčků a nezákonného obchodování s ohroženými druhy,“ prohlásil podle deníku India Times důstojník ochrany přírody Dholai Deori. „Zvířata by měla mít možnost žít ve svém přirozeném prostředí,“ dodal. Policie ani média neuvedla, co se stalo se zabavenými zvířaty, ale pravděpodobně skončila stejně jako zásilka z letiště v Kalkatě v některé ze zoologických zahrad. Ara hyacintový spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a vztahuje se na něj povinná registrace a prokázání legálního původu.
Přesun arů hyacintových přes hranici je povolený pouze v případě, že je doložen jejich legální původ a mají tzv. permit, tedy povolení ministerstva životního prostředí země vývozu i dovozu. Navíc musí být označeni celistvým nesejmutelným kroužkem CITES nebo mikročipem. Pašeráci se pokouší tyto povinnosti obcházet a potřebné dokumenty falšují. Z Jižní Ameriky se nelegálně vyváží vejce papoušků vybraná z hnízd ve volné přírodě, poté se v líhni nechávají vylíhnout mláďata a jakmile jsou dokrmena do odstavu, obchodníci je transportují ke svým zákazníkům. Cena jednoho ary hyacintového se přitom pohybuje nad 20 tisíci americkými dolary.
Úvodní foto: Assam Forest Department