Na letišti v Kalkatě zabavili zásilku 22 papoušků pašovaných z Bangladéše. Včetně trichů a arů hyacintových

Neobvykle pestrou směsici papoušků zabavili celníci na mezinárodním letišti v indické Kalkatě. Mezi 22 papoušky nechyběli arové hyacintoví, arové arakangy, ale také trichy orlí. Během zásahu vyšetřovatelé zatkli dva muže, jimž hrozí za porušení celního zákona a zákona na ochranu ohrožených druhů, který vychází z úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), trest až sedm let odnětí svobody. Informoval o tom zpravodajský server Theprint.in. Papoušci byli do Indie propašováni z Bangladéše a z kalkatského letiště měli pokračovat dál.

Podle nejmenovaného pracovníka indické celní správy se zásilka exotů dostala do země v malých klecích, které byly propašovány v oblasti Bongon na bangladéšsko-indické hranici. „Pachatele jsme dopadli při společné operaci Úřadu pro ochranu divoce žijících zvířat (WCCB) a celního oddělení na mezinárodním letišti v Kalkatě. Zásilku jsme identifikovali a zachytili při nakládce na spoj Air Cargo v Kalkatě. Stroj měl letět do Bengalúru,“ uvedl úředník. Kalkata se nachází na východě Indie nedaleko od Bangladéše, Bengalúr pak na jihu Indie. Směr zásilky naznačuje, že byla určena spíše pro kupce v Indii a neměla pokračovat dál přes hranice.

Indové zabavili na hranici s Bangladéšem dvě tašky plné pašovaných mutačních neofém

Indie je stále častějším cílem pašovaných papoušků

Zabavené ptáky úřady předaly zoologické zahradě Alipore v Kalkatě. Podle serveru Theprint.in vyšetřovatelé z činu obvinili vzdělané obyvatele Kalkaty. Šlo o dva muže, kteřé věděli, že exotičtí ptáci patři mezi ohrožené druhy a že byli pašováni přes indicko-bangladéšskou hranici bez potřebných dokumentů. Ara hyacintový i ara arakanga spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a jejich přesun mezi zeměmi, které přistoupily k CITES, je povolený pouze v případě, že je doložen jejich legální původ a mají tzv. permit, tedy povolení ministerstva životního prostředí země vývozu i dovozu. Navíc musí být označeni celistvým nesejmutelným kroužkem CITES nebo mikročipem.

„Bohužel zaznamenáváme rostoucí trend pašování ohrožené a exotické fauny z různých částí světa do Indie,“ podotkl důstojník indické celní správy. „Zdá se, že tato nezákonná poptávka je vedena lidskou chamtivostí a snahou mít tato vzácná exotická zvířata na farmách pro potenciální klienty,“ dodal. Jeho kolega doplnil, že k pašování zvířat do Indie dochází především přes Západní Bengálsko a část severovýchodní Indie, která hraničí s Bangladéšem, Myanmarem a poblíž se nachází i Thajsko. „Papoušci jsou nešťastným favoritem tohoto pašování,“ uvedl. Indické celní správě se v minulosti podařilo zabavit ary arakangy, ary ararauny, eklekty různobarvé, nandeje černohlavé, rosely a neofémy.

Razie na ptačím trhu v indické Kalkatě: v rukou policie skončilo devět pašeráků s 550 papoušky

Úvodní foto: The Directorate of Revenue Intelligence (DRI)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..