Jakou hodnotu má kakapo soví? Nejslavnějšího samce Sirocca pojistili na 1,2 milionu korun

UVNITŘ VIDEO – Na jakou částku by se dala ohodnotit cena nelétavého nočního papouška kakapa sovího, který obývá přísně střežené ostrovní rezervace u Nového Zélandu? Členové záchranného týmu kakapů by se asi shodli, že hodnota každého z více než 120 kakapů je nevyčíslitelná, napovědět ale může suma, na kterou byl pojištěn ochočený samec kakapa nazvaný Sirocco, jehož ochránci vozí po Novém Zélandu a plní funkci „velvyslance“ kriticky ohroženého druhu. Podle zpravodajského serveru Otago Daily Times jde o 79 500 novozélandských dolarům což je v přepočtu přes 1,2 milionu korun. Sirocco má pojistku právě kvůli častému cestování a riziku spojeném s kontaktem s dalšími lidmi.

Sirocco se zhostil úlohy „mluvčího“ a „velvyslance“ kakapů poté, co se nepovedly snahy spářit ho s některou ze samic. Naopak se proslavil videem z natáčení přírodopisného dokumentu BBC, na kterém kopuluje na hlavě britského zoologa Stephena Fryho. Třiadvacetiletý Sirocco již navštívil dokonce i novozélandské ministerstvo životního prostředí, když hrozilo snížení prostředků pro záchranný program kakapů. Sameček je natolik populární, že má i vlastní stránku na sociální síti Facebook a na ní 230 tisíc fanoušků. Jejím prostřednictvím pak loni oslovil přes 3,5 milionu uživatelů Facebooku. To je ze druhé nejvyšší číslo ze všech státem provozovaných stránek na této sociální síti. Více jich měla už jen novozélandská policie.

Letos neplánuje veřejné vystoupení. Možná příští rok

A jak ochránci přišli na částku 79 500 dolarů pro pojištění Sirocca? „Jde o odhadované náklady, které bychom museli vynaložit v případě, že bychom Sirocca museli nahradit nějakým jiným kakapem. Odráží tedy hodnotu umělého dokrmování mláděte kakapa až do odstavu a veškerá veterinární vyšetření plus jeho chov v zajetí,“ vysvětluje Deidre Vercoe z ochranářského týmu kakapů. Ve skutečnosti je prý ale Sirocco nenahraditelný. „Je to jediný kakapo na světě, který je ochočený a nemá problém s kontaktem s dalšími neznámými lidmi,“ vysvětluje. Od roku 2011 vystřídal Sirocco celkem devět míst, která navštívil – včetně novozélandského parlamentu nebo zmíněného ministerstva životního prostředí.

Samotné přemisťování Sirocca na různé propagační akce na Novém Zélandu není žádnou levnou záležitostí. Jenom za poslední cestu v roce 2018 zaplatil tým za soukromé letadlo sedm tisíc novozélandských dolarů. To je spolehlivě nejvyšší náklad z celkové sumy 16 663 dolarů za péči o Sirocca během posledních tří let. Během turné Sirocca se ale vybírá vstupné, které pomáhá náklady pokrývat. „Pronájem letadel je standardní záležitost, kterou bychom dělali i v případě, že bychom posílali nemocného kakapa do veterinární kliniky zoo ve Wellingtonu,“ říká Deidre Vercoe. Jenom hledání Sirocca poté, co byl vypuštěn do jedné z ostrovních rezervací Fiordland a selhala mu mikrovysílačka, stálo 13 tisíc dolarů. Papouška se podařilo nalézt až po dvou letech v únoru 2018.

Letos prý Sirocco nemá naplánované žádné veřejné vystoupení, ale ochránci nevylučují, že se tak stane již v příštím roce.

Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

Úvodní foto: DOC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..