Razie na ptačím trhu v indické Kalkatě: v rukou policie skončilo devět pašeráků s 550 papoušky

UVNITŘ VIDEO – Opakovaná policejní razie na největším ptačím trhu v indické Kalkatě vedla k zatčení devíti překupníků a zabavení 550 exotických ptáků, většinou papoušků. Informoval o tom indický deník The Telegraph. Policisté se soustředili na známý ptačí trh na Galiffově ulici. První kontrolu provedli předminulou neděli ve čtvrt na osm ráno a zatkli šest mužů. Mnoho překupníků však stačilo utéct. Jakmile policisté se zatčenými odešli, pašeráci se na trh vrátili a pokračovali v prodeji nelegálně odchycených papoušků. Muži zákona se ale na trh vrátili znovu půl hodinu po poledni a zatkli další tři překupníky. Mezi zabavenými ptáky byli alexandři, loskutáci posvátní a asijské kukačky koel.

Prodejci jsou většinou velmi mladí

„Všichni ptáci jsou chráněni podle zákona o ochraně přírody. Obchodování nebo jejich držení v zajetí je trestným činem,“ citoval deník Agniho Mitru, regionálního zástupce ředitele Úřadu pro potírání obchodování s divokou zvěří při indickém ministerstvu životního prostředí. z oboru ochrany přírody. Policisté se opakovaně vrátili na trh schválně. „Poprvé jsme zabavili ptáky a zatkli některé prodejce. Ale jakmile jsme odjeli, nelegální prodej ptáků pokračoval. Prodejci se cítili být v bezpečí, protože si mysleli, že když jsme už jednou provedli kontrolu, už se na trh nevrátíme,“ vysvětlil Mitra. „Vrátili jsme se ale podruhé na to samé místo, abychom chytili i ty, co pokračovali v prodeji. Kromě zatčení dalších pašeráků jsme tak mezi prodejci vyvolali obavy,“ dodal.

K TÉMATU: Indické úřady zahájily tažení proti pouličním věštcům kvůli týrání papoušků

Zatčení prodejci strávili noc ve vazební cele a již v pondělí stanuli před soudem. Úřady je patrně budou soudit i podle zákona o týrání zvířat, protože zejména mláďata alexandrů velkých byla na trhu namačkána v malých klecích, kde se nemohla ani hnout. První zátah vedl k zabavení 250 ptáků, druhý pak zhruba k dalším 300 včetně zmíněných mláďat, která obvykle ve stavu, v němž byla zabavena, dlouho nepřežijí. „Náš úřad okamžitě povolal veterinárního lékaře ke konzultaci,“ uvedl Agni Mitra. Zadržení překupníci byli velmi mladí, jejich věk se pohyboval mezi 18 a 32 lety. Ze Západního Bengálsko, jehož metropolí je Kalkata, se v posledních letech stalo centrum nelegálního obchodu a tranzitu ohrožených živočichů.

Za jednoho alexandra dostanou 30 korun

„Nelegální obchod s papoušky a drobnými exoty má v Indii vzrůstající trend. Papoušci jsou odchytáváni do sítí nebo na ptačí lep. Z dvanácti původních druhů papoušků se jich na ptačích trzích pravidelně objevuje osm,“ přiblížil Ashoka Chakkaravarthy, odborník na ochranu přírody. Drobní exoti jako panenky nebo chůvičky jsou preferované pro jejich malou velikost, takže je možné je převážet ve velkém množství. Navíc se živí pouze obilím. Papoušci se zase v zajetí dožívají až 20 let, a protože jsou cenově dostupní, obchod s nimi vzkvétá. „Jejich prodejci se obvykle snaží rychle vydělat peníze. Mladí chlapci odchytí nějaké papoušky a prodají je na trhu za 100 až 200 rupií (32 až 64 korun, pozn. red.),“ vysvětluje Chakkaravarthy.

ČTĚTE TAKÉ: Indové zabavili na hranici s Bangladéšem dvě tašky plné pašovaných mutačních neofém

Běžní Indové obvykle nevědí, co mají podniknout, když narazí na takového nelegální prodejce. „Nepůvodní ptáci jako kakaduové nebo agapornisové, které nabízejí v obchodech s domácími mazlíčky, jsou legální. Prodej původních druhů ptáků, jako jsou sovy nebo alexandři, je však zakázán. Pokud někdo zjistí, že se někde takoví ptáci prodávají, měl by o tom informovat úřady,“ konstatuj K. Balakrishnan, zakladatel ornitologické společnosti Arivom Arivippom. Indické zákony nově zakazují používat papoušky i pouličním věštcům. „Staré tradiční záležitosti, v nichž vystupují živí ptáci, jsou tedy také nelegální. Mnozí si to ale neuvědomují,“ konstatuje pan A. Realton, představitel indického klubu birdwatchingu.

Úvodní foto: Hindustan Times

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..